Raylyst Solar: Proč TOP10 největší výrobci přecházejí na novou technologií panelů?
Trend koncentrace
Podle analýzy PV InfoLink k 10 největším výrobcům solárních panelů na světě patřilo v roce 2022 9 asijských společností (viz obrázek výše) vyrábějících křemíkové panely a pouze 1 americká společnost First Solar, která vyrábí tenkostěnné CdTE panely.
Top10 výrobců na trh dodalo cca 252 GW panelů v roce 2022, což bylo o 166% více na meziroční bázi.
„V roce 2022 podíl dodávek 10 největších výrobců panelů dosáhl více než 90% globálního trhu, což dále potvrzuje sílící trend koncentrace výroby s dominancí čínský výrobců,“ říká Jan Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar, která patří k předním distributorům FV komponentů na českém trhu.
Čtveřice největších firem (Longi, Jinko, Trina a JA Solar) ovládla 60-65 % celosvětového trhu panelů v roce 2022, což potvrzuje, že trh se stále více koncentruje do rukou největších hráčů.
Analýza agentury PV InfoLink potvrzuje také prohlubující se rozdíl mezi skupinou Top4 výrobců a dalšími 6 největšími výrobci panelů. V roce 2022 každá společnost z Top4 dodala na trh více než 40 GW panelů, což je téměř o 20 GW více než pátá největší společnost na trhu (Canadian Solar).
„Důvodem prohlubování sílícího rozdílu mezi Top10 výrobci panelů je kombinace několika faktorů, ke kterým patří velikost společnosti, nákladová výhoda a zahraniční kanály distribuce. Jednoduše řečeno největší hráči na trhu (Top4) posilují na úkor konkurence,“, dodává Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar.
Nové technologie
V roce 2022 trhu dominovaly panely, které obsahovaly články typu M10 (182 mm) a typu G12 (210 mm), které tvořily více než 80 % dodávek od Top10 výrobců panelů (kromě společnosti First Solar vyrábějící tenkostěnné panely). Panely s články typu M6 (166 mm) a další formáty tvořily přibližně 14 % dodávek.
Podle analýzy PV InfoLink roce 2022 na nové technologie panelů s články typu N připadlo 4-5 % celkových dodávek, v roce 2023 všal jejich podíl razantně stoupne až na 30-35% celkových dodávek, přičemž dominantní technologií budou TOPCon panely.
„Oproti tradičním PERC panelům nabízejí TOPCon panely vyšší účinnost, která může dosáhnout až 28,70% podle expertů z nezávislého institutu ISFH v Německu. Navíc, TOPCon panely díky dodatečné pasivační oxidové vrstvě disponují až 80% bifacialitou (schopností vyrábět solární energie z obou stran panel) oproti PERC panelům, které mají pouze 70% bifaciálnost,“ popisuje nové trendy Kameníček.
„Růst zájmu o nové TOPCon panely již evidujeme u našich zákazníků, kterým tuto technologii dokážeme dodat pro střešní i pozemní fotovoltaické instalace, po kterých roste v Česku poptávka,“ říká Kameníček, jednatel společnosti Raylyst Solar.
Růst trhu i konkurence
Čtyři největší výrobci panelů (Longi, Jinko, Trina a JA Solar) si pro letošní rok stanovili cíle zvýšit dodávky na trh o objemu 60-90 GW, což představuje 240-270 GW výrobních kapacit.
Další 4 přední výrobci panelů Canadian Solar, Risen Energy, Chint a First Solar hodlají v roce 2023 dodat na trh 20-40 GW panelů. Společnosti Q-CELLS a Tongwei, které sdílejí 9-10 místo na žebříčku Top10 výrobců panelů, mají za cíl na trh letos dodat 10-20 GW panelů.
Na „desítku“ největších panelů útočí silná skupina dalších výrobců panelů jako je DAS Solar, Suntech či Huansheng Solar, kteří v roce 2022 na trh dodali objemy v řádu 7-8 GW. Přestože se loni do seznamu „Top10“ výrobců panelů nedostaly, mají tyto společnosti ambiciózní cíl navýšení dodávek v roce 2023.
„Rostoucí konkurence na poli výrobců fotovoltaických panelů v kombinaci s klesajícími cenami polysilikonu a křemíkových destiček otevírá cestu k poklesu cen fotovoltaických panelů v roce 2023. Na druhou stranu, rostoucí koncentrace trhu a sílící konkurence znamená velkou výzvu pro mnohé menší společnosti, které mohou být z trhu časem vytlačeny,“ uzavírá jednatel společnosti Raylyst Solar.