4 MWh: Hodonínský průmyslový areál Tabačka získal unikátní bateriové úložiště

Areál bývalé tabákové továrny na jihu Hodonína se chlubí historií dlouhou více než 150 let i v současnosti ale poskytuje zázemí 45 firmám. Bývalý brownfield se strategickou polohou mezi Brnem a Vídní nájemcům nově nabízí i ještě zelenější přístup, za kterým stojí spojení solární elektrárny celkem o výkonu 1200 kWp, kogenerace a nově i unikátní bateriové úložiště.Právě tato kombinace technologií má už brzy zajistit maximálně zelený provoz areálu včetně výrob, které v něm sídlí.

Zdroj: Estav.TV

Unikátní bateriové úložiště

Hodonínská Tabačka a 30 jejích budov aktuálně poskytuje zázemí desítkám firem. Ty zde mají své výrobní prostory, kanceláře i sklady. I přes energeticky náročnou výrobu některých nájemců, nebo rostoucí spotřebu logistiky závisející na elektromobilech areál v současné spotřebovává z 99 % pouze zelenou energii.

„Pro průmyslové areály je práce s energiemi stále důležitější. Nejde tu totiž jen o cenu energie, ale také o otázku možného přetížení sítě nebo o plnění podmínek ESG, od kterých se odvíjí například bankovní podmínky úvěrů. Díky využití velkokapacitního úložiště a jeho kombinaci s fotovoltaikou lze ale tyto výzvy snadno zvládnout,“ uvádí Michal Petřek ze společnosti Raylyst.

I v situacích, kdy by energie vyráběná přímo v areálu pro jeho provoz nestačila, ale Tabačka úložiště využije. Pokud bude potřeba, nakoupí energii za levné spotové ceny a díky úložišti její spotřebu odloží na dobu maxima, ve které je elektřina naopak drahá. Baterii využije také k vyhlazení odběrových špiček areálu a umožní snížit rezervovanou kapacitu areálu na minimum.

Výkonné úložiště překvapuje svou velikostí

Velkokapacitní baterie, kterou firma na začátku ledna v Hodoníně instalovala je mezi soukromými instalacemi v Česku unikátem.  „Zařízení disponuje až 4 MWh užitné kapacity a 2 megawaty výkonu ve střídačích,“ uvádí Eduard Michna ze společnosti PV Service Plus, která realizovala instalaci a zprovoznění.

Úložiště se pak skládá z několika základních komponentů, které jsou modulární a snadno vyměnitelné. Každý kontejner například tvoří 6 oddělených skříní, v každé z nich je pak 21 baterií, což je důležité především pro situaci, kdy by některá část byla poškozena. Podobně funguje i vyvedení výkonu prostřednictvím 10 střídačů. Energetický systém areálu je napojen do lokální distribuční soustavy, primárně se ale sebezásobí a řeší vlastní spotřebu, po ukončení vlastní udržitelnosti může řešit také trading na trhu.

Kontejner byl v areálu umístěn už na začátku ledna, zatím ale prochází testovacím provozem, podobně jako i  finálním nastavením nadřazeného řídícího systému, který je vyvinutý přesne pro potřeby areálu Tabačky.

 „Důležité pro nás je vyzkoušet nejrůznější krizové situace – například potřebu vysokého odběru v podobě nabíjení většího počtu elektromobilů a běžící výroby v areálu i další situace,“ uvádí Lumír Bumbalík ze společnosti Photomate.

O společnosti Raylyst

Společnost Raylyst je předním distributorem fotovoltaických produktů pro evropský region. Zajišťuje dodávky solárních panelů nejvyšší kvality spadajících do kategorie Bloomberg Tier 1, dále střídačů a bateriových systémů od ověřených výrobců na trhu. Poskytuje kompletní servis technické podpory, školení i profesionální logistiku. Partneři společnosti realizují rezidenční, komerční a industriální instalace. Spolupracuje též s EPC společnostmi realizujícími velké utility scale projekty. Zakladatelem společnosti je český podnikatel Jan Kameníček.