Financial Times: Nejrychleji rostoucí firma v Evropě je český distributor FV komponentů Raylyst

Renomovaný britský finanční deník Financial Times představil „žebříček nejrychleji rostoucích firem v Evropě. Na první místě se umístila česká firma Raylyst, která patří k předním distributorům fotovoltaických panelů na trhu.

Prestižní hodnocení

Kromě společnosti Raylyst se do nejnovějšího žebříčku nejrychleji rostoucích firem v Evropě sestavovaného listem Financial Times a serverem Statista dostalo ještě dalších deset českých společností. Jejich přehled najdete na tomto odkazu.

Seznam nejrychleji rostoucích evropských společností zahrnuje 1000 nejlepších firem v Evropě, které dosáhly nejvyššího tempa růstu tržeb, tzv. složenou roční mírou růstu (GACR), mezi roky 2019 a 2022.

Nezbytnou podmínkou pro umístění v žebříčku je, že firma musela mít v roce 2019 tržby nejméně 100 tisíc eur (2,5 milionu Kč) a v roce 2022 pak 1,5 milionu eur. Další podmínkou je pak nezávislost, to znamená, že daná firma není dceřinou společností nebo pobočkou jiné firmy, a mít sídlo v jedné z evropských zemí.

Dynamický růst

Česká společnost Raylyst, kterou založil Jan Kameníček, podniká v solárním byznysu od roku 2018. Zabývá se distribucí fotovoltaických komponentů na trzích v České a Slovenské republice, v Německu, Itálii a Rakousku.

V roce 2023 Raylyst se jako dodavatel podílel na instalaci největšího bateriového úložiště v Hodoníně, kde dodal velkokapacitní akumulátor společnosti Huawei.

„Posunuli jsme se do role, která nám umožňuje pracovat i na velmi komplexních projektech. Díky tomu jsme součástí rozsáhlých utility scale projektů – tedy velkých solárních elektráren, které zatím vznikají především v zahraničí, i komplexních systémů vyžadujících nejen solární panely a konstrukce, ale také náročná inženýrská řešení,“ uvádí Jan Kameníček s tím, že také v budoucnu by se jeho firma měla stále více soustředit na inženýrsky náročné projekty, atraktivní technologie bateriových úložišť a další pokročilá řešení. 

O společnosti Raylyst

Společnost Raylyst je předním distributorem fotovoltaických produktů pro evropský region. Zajišťuje dodávky solárních panelů nejvyšší kvality spadajících do kategorie Bloomberg Tier 1, dále střídačů a bateriových systémů od ověřených výrobců na trhu. Poskytuje kompletní servis technické podpory, školení i profesionální logistiku. Partneři společnosti realizují rezidenční, komerční a industriální instalace. Spolupracuje též s EPC společnostmi realizujícími velké utility scale projekty. Zakladatelem společnosti je český podnikatel Jan Kameníček. Firma byla v roce 2024 vyhlášena magazínem Financial Times a serverem Statista za nejrychleji rostoucí společnost Evropy.