Premiér Fiala: Snížíme emise metanu o 30 procent

V neděli začal každoroční klimatický summit OSN, letos ho pod označením COP27 pořádá Egypt. Dvoutýdenní akce se má zúčastnit přes 120 světových státníků. Česko reprezentuje premiér Petr Fiala, který do Egypta odletěl na tři dny. Hlavní snahou účastníků COP27 je zpomalit globální oteplování, řešit se ale budou i další ekologická témata.

Zdroj: Vláda ČR

Česko se zaváže snížit emise metanu

Český premiér Petr Fiala chce na klimatickém summitu v egyptském Šarm-aš-Šajchu jednat i o dalších dodávkách zemního plynu. I ten je fosilním palivem, EU s ním ale dříve počítala jako s přechodnou variantou po opuštění uhlí.

Česko se chystá na nynější klimatické konferenci přistoupit ke globálnímu závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu v porovnání s rokem 2020. Tímto krokem chce česká strana vyjádřit svoji podporu celosvětovému úsilí omezit emise tohoto plynu. V neděli to řekl premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na klimatickou konferenci OSN v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch.

Informoval také, že se pokusí tuto příležitost využít i ke dvoustranným jednáním nejen s politiky, ale i s reprezentanty důležitých firem. Premiér se účastní konference také jako představitel země předsedající v Radě EU. Jako příklad uvedl setkání s výkonným ředitelem norské energetické společnosti Equinor Andersem Opedalem. „S ním chci mluvit o možnosti spolupráce, která by České republice mohla zajistit spolehlivý zdroj ropy a především zemního plynu,“ popsal.

Nutnost globálního přístupu

„Česká republika je přesvědčena, že musíme dosáhnout dohody na globální úrovni, protože pokud se nám to nebude dařit, tak v tom případě by EU, a tedy i ČR, čelila negativním dopadům na průmysl a ekonomiku,“ řekl premiér.

„V rámci summitu premiér vystoupí na plenárním zasedání s národním projevem, zúčastní se kulatého stolu k hospodaření s vodou a otevře panelovou diskuzi o podpoře vzdělávání v oblasti klimatických změn. Zároveň ho čeká bilaterální setkání s prezidentem Egypta Abd al-Fattáhem as-Sísím a dalšími státníky,“ uvedl dále Fiala.

Horké debaty by se měly vést zejména okolo financí. Vyspělé státy se v minulosti zavázaly poskytovat každý rok sto miliard dolarů, zhruba dva a půl bilionu korun, chudým zemím na opatření pro boj s klimatickými změnami. Tento závazek ovšem stále neplní a lze očekávat, že představitelé rozvojového světa budou v Šarm aš-Šajchu požadovat, aby jejich bohatší partneři dostáli svým slibům. 

Povzbudivou zprávou určitě je, že se na summit do Egypta dostaví americký prezident Joe Biden i čerstvě zvolený brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva. Ten na rozdíl od svého předchůdce Jaira Bolsonara slíbil zastavit odlesňování Amazonie a stojí v čele země, která patří k nejhorším znečišťovatelům planety.