Premiér Fiala: Energetickou závislost na Rusku musíme co nejdříve ukončit

Česká vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Uvedl to ve svém projevu premiér Petr Fiala, který byl v sobotu na kongresu ODS opět zvolen do čela strany.

Zdroj: Vláda ČR

Nebezpečná závislost

Podle Fialy je léta neřešená závislost na fosilních palivech z Ruska pro naši zemi  velmi nebezpečná a představuje jedno z největších bezpečnostních rizik republiky. „V horizontu pěti let republiku hodláme úplně vyvléci z ruské energetické smyčky,“ řekl Fiala ve svém projevu.

Kabinet má podle něj připravené plány pro případ, že by se zastavily dodávky plynu z Ruska. „Pokud to opravdu nastane, zvládneme to, i když to nebude jednoduché,” dodal Fiala.

Pětiletý plán

Fiala v sobotu řekl, že vláda představí komplexní pětiletý projekt v nebližších týdnech. „Cílem bude zajištění energetické bezpečnosti České republiky, našich domácností i našich firem,“ upřesnil Fiala.

Součástí plánu má být rozvoj jaderné energetiky, obnovitelných zdrojů energie a alternativních zdrojů plynu mimo Rusko. Toto upřesnil ve svém vystoupení premiér Fiala pro televizi Prima.

„Cílem bude zajištění energetické bezpečnosti ČR, našich domácností i našich firem. Bude znamenat velké investice, to bude znamenat změnu pro každého z nás. Ale pokud to teď neuděláme, spácháme tím vážný politický zločin na budoucnosti ČR,” uzavřel Fiala.