Photon Energy rozšiřuje a optimalizuje své fotovoltaické portfolio pomocí trackerů v Maďarsku

Mezinárodní společnost s českými kořeny Photon Energy dokončila výstavbu dalších fotovoltaických elektráren v Maďarsku. Vůbec poprvé na svých instalacích používá společnost tzv. „trackery“ nebo-li naklápěcí systémy, které sledují dráhu Slunce v průběhu dne.

Zdroj: Photon Energy

Zdroj: Photon Energy

 

8 nových elektráren

 

Photon Energy v únoru 2020 připojila k síti v obci Tata v Maďarsku osm fotovoltaických elektráren s celkovou kapacitou 5,4 MWp. Tím skupina rozšířila vlastní portfolio elektráren v Maďarsku na 31,5 MWp a její globální portfolio fotovoltaických elektráren na 57,1 MWp.

 

Osm elektráren je připojeno k síti E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. a očekává se, že ročně vygenerují 7,35 GWh elektřiny.

 

Skupina Photon Energy bude vlastnit a provozovat tyto elektrárny prostřednictvím pěti plně vlastněných projektových společností s osmi licencemi KÁT.

 

Licence opravňuje každou elektrárnu k nákupnímu tarifu 33 360 maďarských forintů za MWh (cca 99 eur za MWh) po dobu 25 let s maximální schválenou a podporovanou produkcí 25 650 MWh na licenci (sledovací systém) a 16 475 MWh (systém s pevnou instalací). Celkové roční příjmy všech osmi elektráren se očekávají ve výši kolem 728 000 eur.

 

Využití trackerů umožní o 15-20 % vyšší výtěžnost

 

Podle sdělení Photon Energy šest nově instalovaných FVE v Maďarsku využívá technologii, která umožňuje solárním panelům sledovat průběh slunce (jednoosý sledovací systém/angl. single-axis tracking system). Další dvě elektrárny sbírají energii v pevném úhlu (systém s pevnou instalací/angl. fixed-mount system).

 

Pro společnost Photon Energy se jedná o první fotovoltaické elektrárny využívající jednoosý sledovací systém. Očekává se, že tyto elektrárny dosáhnou o 15-20 % vyšší výtěžnosti vyrobené solární energie oproti tradičním fixním systémům.

 

„Jsme hrdí na to, že připojením dalších 5,4 MWp FV elektráren k síti přispíváme do maďarského energetického mixu 31,5 MWp FV kapacity. S dalšími 17,7 MWp fotovoltaických elektráren v pokročilé fázi výstavby (3,5 MWp) a developmentu (14,2 MWp) zůstáváme na dobré cestě k dosažení cíle koce roku 2021, kterým je 75 MWp FV vlastních elektráren na maďarském trhu,“ řekl Georg Hotar, generální ředitel společnosti Photon Energy N.V.