Pardubický kraj se snaží ušetřit na energiích, bude investovat do střešních solárních elektráren

Stále rostoucí ceny energií v posledních měsících musí řešit nejen domácnosti, ale také i Pardubický kraj. Krajští radní se proto zaměřili na investice do energeticky úsporných opatření. Zelenou také dostaly  fotovoltaické elektrárny na střechách krajských budov.

Zdroj: ČEZ

Posílení energetické bezpečnosti i soběstačnosti

V rámci výzvy Modernizačního fondu chystá Pardubický kraj výstavbu fotovoltaických elektráren v areálech zdravotnických a školských zařízení kraje. Projekt počítá s osazením panelů na střechy budov.

„Od výstavby elektráren si slibujeme zvýšení energetické bezpečnosti a především soběstačnosti jednotlivých zařízení. V tuto chvíli jsou do projektu vybrány dvě zdravotnická i školská zařízení, a to LDN Rybitví a Vysokomýtská nemocnice a Střední škola automobilní Holice a Speciální základní, mateřská a praktická škola Ústí nad Orlicí,“ uvedl radní Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

Předpokládané celkové náklady projektu činí necelých 16 milionů korun. Náklady na vybudování elektráren u zdravotnických zařízení se vyšplhají lehce přes čtyři miliony, výše evropské dotace se očekává ve výši 1,5 milionu korun. Elektrárny na střechách školských zařízení vyjdou na jedenáct a půl milionu, dotace pokryje 28, 5 procent nákladů.

„Realizace elektráren se pozitivně promítne do snížení ročních nákladů spojených s provozem objektů. Návratnost investice při průměrném slunečním svitu a započítání inflace se pohybuje v rozmezí osmi až deseti let,“ dodal radní Valtr. U zdravotnických zařízení bude součástí projektu i zařízení pro dispečerské řízení výroby elektřiny.

Energetické úspory

Pardubický kraj chce nyní školám snížit energetickou zátěž a zařídit moderní vybavení ve svých budovách, a to zejména ve školách.

„Zřizujeme přes 70 středních škol, které mnohdy sídlí v památkově chráněných budovách, u kterých jsou energeticky úsporná opatření ovlivněna jejich statutem,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Rekonstrukce se budou týkat několika budov. Firmy objekty zateplí a vymění okna. „Projektů máme v realizaci nebo přípravě hned několik od Gymnázia v Chrudimi přes Domov mládeže Integrované střední školy v Moravské Třebové až po zateplení Machoňovy budovy Střední průmyslové školy elektrotechnické a vyšší odborné školy Pardubice,“ vyjmenoval Netolický. Kraj se na projekty snaží využívat evropské dotace.

Pro rekonstrukci pardubického domova mládeže kraj nyní hledá dodavatele. „Rekonstrukce bude probíhat za plného provozu domova mimo letních prázdnin. Není možné proto odhadnout, jak dlouho budou stavební práce trvat, protože prostory k rekonstrukci budou firmě předávány s ohledem na provozní možnosti domova,“ vysvětlil krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.