Omikron dorazil do Číny. Hrozí omezení dodávek baterií a elektromobilů

Na několik dní se prakticky zastaví život v čínské megapoli Šanghaj.  Důvodem jsou omezení kvůli testování na Covid-19,  jehož varianta omikron pozastaví i provoz místních firem. Jednou z nich je americká automobilka a výrobce baterií Tesla.

Zdroj: Tesla

Uzavírka Šanghaje

Čínské úřady kvůli testování na koronovir na několik dní uzavřou mnohamilionovou metropoli Šanghaj, která je významným přístavem i průmyslovou oblastí. S novou vlnou koronaviru se Šanghaj potýká asi měsíc. V neděli velkoměsto s 27 miliony obyvatel hlásilo 3,5 tisíce nových případů, které odhalilo hromadné testování.

Město se uzavře postupně na dvě části. Čína tak aplikuje svou politiku nulové tolerance, která se projevuje striktními opatřeními. Dezinfikují se celá města a lidé jsou posíláni do karanténních táborů.

V uzavřených oblastech, kde se zrovna bude testovat, nebude fungovat veřejná doprava ani taxislužby. Všechny firmy a továrny budou muset pozastavit výrobu, nebo nechat své zaměstnance pracovat z domova. Výjimkou budou instituce nabízející veřejné služby nebo dodávající potraviny.

Omezení výroby v Tesle

Podle americké agentury Bloomberg současná protiepidemická opatření omezí i provoz  největší továrny na elektromobily na světě, Gigafactory Šanghaj. Kromě elektromobilů se zde kompletují i bateriové systémy.

Kvůli koronaviru se čínská továrna Tesly uzavře tento týden. Uzavření tak platí od pondělí až do pátku, pokud nebude prodloužena dalším nařízením místních úřadů.

Čínská Gigafactory je jedním z klíčových závodů americké automobilky. Tesla zde většinu produkce směřuje na obrovský čínský a také do Evropy. Místní továrna vyrobí okolo 60 tisíc elektromobilů měsíčně. 

Pokud by odstávka trvala čtyři dny, pak by se jednalo o nevyrobení 8 tisíc kusů vozidel. Jedná se již o druhou tovární odstávku kvůli koronaviru. Gigafactory Šanghaj byla už začátkem tohoto měsíce na dva dny postižena odstavením výroby.