Obří solární elektrárna na Táborsku byla odpojena od sítě

Fotovoltaická elektrárna Čekanice na Táborsku, která patří skupině ČEZ, na konci února 2020 přestala dodávat proud do sítě. ČEZ tak naplnil prosincové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který po energetické firmě žádá obnovení licenčního procesu pro elektrárnu. Informoval o tom deník Lidové noviny (LN).

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

 

Spor o dobu připojení

Solární elektrárna Čekanice leží na předměstí Tábora na území Českobudějovického kraje. Jde o jednu z oblastí s příznivými podmínkami pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Elektrárna o instalovaném výkonu 4,48 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 1 200 domácností na jihu Čech.

 

Kolem dokončení této elektrárny se dlouhodobě vedou soudní spory. O neoprávněnosti vyšších dotací pro elektrárnu Čekanice rozhodl Nejvyšší správní soud v létě minulého roku s tím, že elektrárna nebyla k deklarovanému datu (prosinec 2019) hotová.

 

Elektrárnu v Čekanicích bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout. Elektrárna nakonec licenci v prosinci 2009 získala.

 

Podle verdiktu Krajského soudu v Brně v roce 2017 však fotovoltaická elektrárna v Čekanicích nebyla připojena v řádném termínu. Podle policejních detektivů se to prokázalo tím, že v elektrárně bylo nainstalováno osm technologických kontejnerů, které byly vyrobeny až v roce 2010. Nemohly být tedy na místě v době, kdy elektrárna získala licenci.

 

Celé kauza začala tím, že kontroloři Státní energetické inspekce (SEI) vyrazili v roce 2014 prověřit, jestli soláry z Čekanic, Chýnova a také Bežerovic, u nichž soud ještě nerozhodl, nepobíraly neoprávněně vysokou podporu, protože se tvářily, že vyráběly už v roce 2009, než se dotace osekaly. Kontrola seznala, že přesně to se stalo, a ČEZ pokutovala.

 

Odepsaná investice

 

Od února 2020 solární elektrárna přestala dodávat elektřinu do sítě. V současnosti pokračuje řízení na ERÚ o odebrání licence pro elektrárnu.

 

„Potvrzujeme, že FVE Čekanice o instalovaném výkonu 4,48 megawattu v tuto chvíli nedodává elektřinu do sítě. Regulátor obnovil řízení o žádosti o změně rozhodnutí o udělení licence,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier s tím, že vzhledem k probíhajícímu licenčnímu řízení není možné věc blíže komentovat.

 

„Licenční řízení je v tuto chvíli otevřené a nelze předjímat, kdy bude rozhodnuto,“ řekl Martin Schreier pro deník LN.

 

ČEZ se na obtížnou situaci kvůli soudnímu řízení připravoval. Proto firma celou investici v elektrárně Čekanice ve výši 387 milionů korun už dříve odepsala. Ve finančních výkazech ČEZ obnovitelné zdroje se loni objevila opravná položka v objemu 387 milionů korun, což odpovídá celkové hodnotě elektrárny.

 

Další kauzy

Soudní kauza elektrárny v Čekanicích není jediná svého druhu. V roce 2014 Státní energetická inspekce dostala podnět od Operátora trhu s elektřinou, který má na starosti výplaty státní podpory pro obnovitelné zdroje. V této souvislosti se začalo prověřovat několik desítek solárních elektráren.

 

Podle sdělení deníku E15 kromě Čekanic také probíhá soudní řízení v případě solárních elektráren v Chýnově a Bežerovicích. V případě solárního parku Bežerovice, u kterého je příběh takřka stejný, na verdikt Nejvyššího správního soudu se ještě čeká. Současně ERÚ zahájil proces, který může vyústit v odebrání licence.