Obří solární elektrárna na Táborsku byla odpojena od sítě
Spor o dobu připojení
Solární elektrárna Čekanice leží na předměstí Tábora na území Českobudějovického kraje. Jde o jednu z oblastí s příznivými podmínkami pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Elektrárna o instalovaném výkonu 4,48 MW ročně vyrobí množství elektřiny pokrývající spotřebu více než 1 200 domácností na jihu Čech.
Kolem dokončení této elektrárny se dlouhodobě vedou soudní spory. O neoprávněnosti vyšších dotací pro elektrárnu Čekanice rozhodl Nejvyšší správní soud v létě minulého roku s tím, že elektrárna nebyla k deklarovanému datu (prosinec 2019) hotová.
Elektrárnu v Čekanicích bylo nutné dokončit před koncem roku 2009, protože výkupní ceny elektřiny v dalším roce měly mírně klesnout. Elektrárna nakonec licenci v prosinci 2009 získala.
Podle verdiktu Krajského soudu v Brně v roce 2017 však fotovoltaická elektrárna v Čekanicích nebyla připojena v řádném termínu. Podle policejních detektivů se to prokázalo tím, že v elektrárně bylo nainstalováno osm technologických kontejnerů, které byly vyrobeny až v roce 2010. Nemohly být tedy na místě v době, kdy elektrárna získala licenci.
Celé kauza začala tím, že kontroloři Státní energetické inspekce (SEI) vyrazili v roce 2014 prověřit, jestli soláry z Čekanic, Chýnova a také Bežerovic, u nichž soud ještě nerozhodl, nepobíraly neoprávněně vysokou podporu, protože se tvářily, že vyráběly už v roce 2009, než se dotace osekaly. Kontrola seznala, že přesně to se stalo, a ČEZ pokutovala.
Odepsaná investice
Od února 2020 solární elektrárna přestala dodávat elektřinu do sítě. V současnosti pokračuje řízení na ERÚ o odebrání licence pro elektrárnu.
„Potvrzujeme, že FVE Čekanice o instalovaném výkonu 4,48 megawattu v tuto chvíli nedodává elektřinu do sítě. Regulátor obnovil řízení o žádosti o změně rozhodnutí o udělení licence,“ říká mluvčí ČEZ Martin Schreier s tím, že vzhledem k probíhajícímu licenčnímu řízení není možné věc blíže komentovat.
„Licenční řízení je v tuto chvíli otevřené a nelze předjímat, kdy bude rozhodnuto,“ řekl Martin Schreier pro deník LN.
ČEZ se na obtížnou situaci kvůli soudnímu řízení připravoval. Proto firma celou investici v elektrárně Čekanice ve výši 387 milionů korun už dříve odepsala. Ve finančních výkazech ČEZ obnovitelné zdroje se loni objevila opravná položka v objemu 387 milionů korun, což odpovídá celkové hodnotě elektrárny.
Další kauzy
Soudní kauza elektrárny v Čekanicích není jediná svého druhu. V roce 2014 Státní energetická inspekce dostala podnět od Operátora trhu s elektřinou, který má na starosti výplaty státní podpory pro obnovitelné zdroje. V této souvislosti se začalo prověřovat několik desítek solárních elektráren.
Podle sdělení deníku E15 kromě Čekanic také probíhá soudní řízení v případě solárních elektráren v Chýnově a Bežerovicích. V případě solárního parku Bežerovice, u kterého je příběh takřka stejný, na verdikt Nejvyššího správního soudu se ještě čeká. Současně ERÚ zahájil proces, který může vyústit v odebrání licence.