Nový rekord: Import čínských panelů do Evropy přesáhl 60 GW za 8 měsíců letošního roku

Podle statistik čínských celních úřadů bylo za prvních 8 měsíců roku 2022 do Evropy dodáno neuvěřitelné množství solárních modulů o výkonu přes 60 GW. To je více než dvojnásobek objemu instalovaného v Evropě v loňském roce. Uvedla to čínská poradenská firma Gessey PV Consulting.

Zdroj: Fraunhofer ISE

Zvýšená poptávka kvůli válce

Podle údajů společnosti Gessey PV Consulting vyvezly čínské společnosti do Evropy v 1. čtvrtletí 2022 panely o objemu 18,1 GW, ve 2. čtvrtletí 2022 pak 26,5 GW. V měsíci červenci 2022 se počítalo s vývozem kolem 9,1 GW, zatímco v srpnu 2022 Čína vyvezla do Evropy 8,7 GW solárních panelů.

Zvýšená aktivita v oblasti nákupu modulů se shoduje s nárůstem poptávky po solárních panelech v Evropě, protože ceny elektřiny a plynu prudce rostou v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Kam se všechny panely poděly?

Takové objemy instalací nových solárních elektráren při pohledu na veřejné údaje regulátorů předních solárních trhů na kontinentu nevidíte. Výhled globálního trhu evropské fotovoltaické asociace SolarPower Europe, zveřejněný na květnovém veletrhu Intersolar Europe, předpovídá v letošním roce nárůst evropského fotovoltaického trhu ve výši 39-48 GW.

Pokud bude Evropa do konce letošního roku i nadále odebírat čínské solární moduly o průměrném objemu 5 GW měsíčně, bude to znamenat, že v roce 2022 bude kontinent letos doveze více než 80 GW panelů z Číny.

V této souvislosti bude zajímavé sledovat, kde nakonec panely skončí – zda-li na instalacích či skladech. Pokud bude velká část z tohoto objemu panelů do konce roku skutečně instalována, pak se evropský trh letos více než zdvojnásobí z 32 GW instalovaných v roce 2021 až na 60-80 GW.