Experti: Technologie článků se zadním kontaktem (IBC) se stane budoucnosti fotovoltaiky

Přední expert na fotovoltaiku, Dr Martin Green,  který působí jako profesor na Univerzitě v Novém Jižním Walesu v Austrálii, uvedl, že technologie fotovoltaických článků se zadním kontaktem (IBC) bude dominovat v odvětví solárního průmyslu.

Zdroj: LONGi Solar

Názory expertů

O svůj odborný názor se Dr. Martin Green podělil na 6. mezinárodní konferenci čínského fotovoltaického průmyslu v listopadu 2023. „Myslím, že nakonec budou všichni vyrábět solární články typu IBC,“ řekl Dr. Green ve své přednášce na konferenci.

Podobný vývoj očekává také Baoshen Zhong, předseda představenstva společnosti LONGi, která patří k největším výrobcům fotovoltaických panelů na světě. V září 2023 Zhong oznámil, že technologie solárních článků se zadním kontaktem (IBC) je lepší než konvenční technologie s tím,  že se do pěti až šesti let stanou nejdůležitějšími technologiemi ve fotovoltaickém odvětví. Technologie článků se zpětným kontaktem (IBC) přinese zásadní proměnu v branži díky svým unikátním přednostem, ke kterým patří zejména vysoká účinnost a spolehlivost.

„Kromě toho má technologie článků typu IBC, na rozdíl od ostatních dominantních technologií na trhu v současnosti, další velký potenciál pro zvyšování účinnosti v blízké budoucnosti,“ zdůraznil Baoshen Zhong, předseda představenstva společnosti LONGi.

Velké investice do výzkumu a vývoje urychlují technologický pokrok

Baoshen Zhong, předseda představenstva společnosti LONGi, pevně věří v další technologický pokrok v oblasti fotovoltaiky. Od roku 2008 investovala společnost LONGi do výzkumu a vývoje více než 2,540 miliardy EUR, což představuje přibližně 5 % jejích ročních příjmů. Technologické centrum výzkumu a vývoje společnosti LONGi zaměstnává více než 5 000 lidí.

Společnost LONGi vyvinula vlastní alternativní technologii solárních článků se zadním kontaktem nazvanou HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Tento článek má odkrytou přední stranu bez stínících kovových kontaktů. Nová konstrukce článků optimalizuje absorpci světla, což vede ke zvýšení účinnosti konverze.

V sériové výrobě ve společnosti LONGI dosahuje standardní článek HPBC velmi vysoké účinností 25,5 %, zatímco účinnost článku HPBC+ přesahuje 25,8 %. Výsledkem je výrazně vyšší výkon panelu. Po 25 letech provozu má panel stále 88,9 % původního výkonu. Účinnost sériově vyráběných panelů s články HPBC přesahuje 23,3 % a neustále se zvyšuje.

Čínské vývojové laboratoře v čel vývoje

V rozhovoru pro média na konferenci profesor Dr. Martin Green zdůraznil vedoucí postavení Číny ve vývoji vysoce účinných solárních článků s využitím špičkových technologií.

V listopadu 2023 dosáhla společnost LONGi dalšího světového rekordu v účinnosti článků, a to až ve výši 33,9 % u tandemových článků z krystalického křemíku v kombinaci s perovskitem. Tato hodnota je vyšší než teoretická hranice účinnosti stanovená Shockley-Queisser (S-Q).  Před tímto novým průlomem činil rekord v účinnosti pro solární články s jedním přechodem 33,7 %.

„Čína nyní drží světový rekord v oblasti perovskitových článků. Proto jsou čínské vývojové laboratoře jsou nejen v čele současného vývoje tradičních křemíkových technologií solárních článků, ale také v čele vývoje budoucích technologií,“ zdůrazňuje profesor Dr. Martin Green.

Společnost LONGi patří k předním hráčům na poli vývoje solárních technologií. Od roku 2021 společnost LONGi již 16krát za sebou v řadě překonala rekord v účinnosti solárních článků. A v budoucnosti můžeme očekávat další nové rekordy v účinnosti solárních technologií.

O společnosti LONGi

Společnost LONGi byla založena v roce 2000 a v současnosti patří k světovým v oblasti solárních technologií. Společnost se zaměřuje na tvorbu hodnot orientovaných na zákazníka a na transformaci energetiky ve světě.

V rámci svého poslání „vytvářet to nejlepší pomocí solární energie pro budování zeleného světa“ se společnost LONGi zaměřuje na technologické inovace. Společnost působí v pěti částech hodnotového řetězce, které zahrnují monokřemíkové destičky, články a panely, komerční a průmyslová distribuovaná solární řešení, řešení pro zelenou energii a vodíková zařízení.

Další informace o společnosti najdete na jejím webu: www.longi.com.