Menlo Electric daruje fotovoltaické instalace pro ukrajinské školy a nemocnice

Spolupráce se zaměřuje na ochranu škol a nemocnic před přerušením dodávek energie způsobeným pokračujícími raketovými útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Obě organizace hledají partnery, kteří by přispěli do programů 100RESforSchools a 50RESforHospitals, ve kterých má být 150 institucí vybaveno solárními a akumulačními řešeními.

 Nadace Energy Act for Ukraine a Menlo Electric, distributor fotovoltaických komponent, společně vyvinou solární a skladovací zařízení pro školy a nemocnice na Ukrajině. V první fázi spolupráce nadace společně s Menlo Electric vybaví až 10 ukrajinských nemocnic a škol solárními elektrárnami o celkové kapacitě 300 kW. Projekty jsou určeny k zajištění dodávek elektřiny pro kritické potřeby škol a chirurgií a jednotek intenzivní péče nemocnic prostřednictvím hybridních solárních systémů a systémů skladování energie. V rámci kampaně 100RESforSchools také nadace pořádá na každé škole volitelný kurz udržitelnosti.

První projekt nadace byl dokončen v listopadu 2022 na Irpin Academic Lyceum `Mriya`, ve spolupráci s BSW-Solar, Německou solární asociací a německým federálním ministerstvem zahraničí.

Foto: Irpin Academic Lyceum `Mriya`

Druhá instalace, provedená společně s Menlo Electric, bude instalována na Irpinskiho střední škole č. 1 se specializací na umění. Škola byla poškozena při okupaci města na jaře 2022, kdy se stala úkrytem pro studenty, rodiče a učitele při těžkém ostřelování města. Očekává se, že instalace bude dokončena v prvním čtvrtletí roku 2023. V plánu je i třetí projekt – dětská nemocnice v Černihovské oblasti. Instalace fotovoltaických modulů a akumulačních systémů zajistí bezpečnou dodávku energie na novorozenenckou jednotku intenzivní péče v nemocnici.

Foto: Irpin Lyceum no. 1 v dubnu 2022, po osvobození

Aby se škola mohla do programu kvalifikovat, musí splňovat několik kritérií – měla by mít přes 500 studentů prezenčního studia, samotné zařízení musí být mimo frontovou linii a mít protiletecký kryt.

„V roce 2022 jsme v Menlo spustili charitativní program Energy to Power Your Future, jehož cílem je bezplatná výstavba fotovoltaických instalací pro instituce spojené s dětmi. Dosud se do programu zapojilo 7 institucí – již byly 3 instalace dokončeny, zbývající 4 budou dokončeny letos. Naše spolupráce s Nadací Energy Act for Ukraine zvyšuje tento počet na 17. Převedeme a dodáme 300 kW fotovoltaických komponent pro školy a dětské nemocnice na Ukrajině, což umožní nejen fungování zařízení bez elektřiny během války, ale také jim pomůže ušetřit na platbách za energie po jejím skončení.“ – komentuje Bartosz Majewski, generální ředitel společnosti Menlo Electric.

„Jsme nesmírně rádi, že můžeme spolupracovat se společností Menlo Electric a poskytnout částečnou energetickou nezávislost ukrajinským školám a nemocnicím. Naše projekty 100RESforSchools a 50RESforHospitals mají za cíl nejen poskytnout příležitost, aby zařízení sociální a kritické infrastruktury fungovala navzdory výpadkům proudu, ale také vytvořit základ za udržitelnou rekonstrukci Ukrajiny,“ – říká Juliana Onishchuk, zakladatelka energetického zákona pro nadaci Ukrajiny

Pro následující projekty Menlo Electric and Energy Act for Ukraine průběžně hledá partnery a donory. Všichni, kdo mají zájem o pomoc ukrajinským zařízením pro děti, mohou kontaktovat nadaci prostřednictvím e-mailové adresy: Energy Act for Ukraine Foundation a.vereshchynska@energyactua.com nebo Menlo Electric corina.serban@menloelectric.com

Přispět můžete i zde: https://www.energyactua.com/donate

Nadace Energy Act for Ukraine je ukrajinská charitativní organizace, která se zabývá odstraňováním energetické chudoby na Ukrajině způsobené válkou. K dnešnímu dni trpí více než 12 milionů Ukrajinců nedostatkem elektřiny kvůli neustálým útokům. Hlavním cílem nadace je zajistit energetickou nezávislost zařízení sociální a kritické infrastruktury i civilistům tím, že jim poskytne přístup k decentralizované obnovitelné energii a přenosným energetickým zařízením (generátory, systémy pro skladování energie, powerbanky, svítilny).

Menlo Electric je nejrychleji rostoucí distributor fotovoltaiky v Evropě, na Středním východě a v Africe. V roce 2022 společnost dodala řešení obnovitelné energie do více než 30 zemí z 8 logistických center rozmístěných po Evropě a Africe. Menlo Electric je v současnosti 3 top distributorem předních světových výrobců modulů Jinko Solar a Risen Energy v EU, stejně jako oficiálním EU distributorem JA Solar, Sungrow, SolarEdge, FoxESS.