Na Lounsku roste obří střešní solární elektrárna s návratnosti do 5 let

Přední výrobců komponentů pro automotive sektor, společnost Aisan Industry Czech s.r.o. (dále jen „Aisan“), staví již druhou velkou solární elektrárnu na střechách svého výrobního areálu v Lounech. Nová elektrárna, která bude dokončena na přelomu léta a podzimu letošního roku, se zařadí mezi největší instalace v Česku umístěné na střechách budov.

Zdroj: RHEINZINK PV

Obří soláry

V současné době probíhá instalace panelů na jedné výrobní hale o výkonu  718,96 kWp  (bez akumulace) sloužící pro vlastní spotřebu žadatele. Za pomoci využití obnovitelných zdrojů dojde v podniku k optimalizaci zajištění elektrické energie pro podnikatelskou činnost.

Druhá elektrárna o výkonu 894,52 kWp se začne stavět v červnu letošního roku. Celkem bude elektřinu ve společnosti Aisan vyrábět 3500 panelů s celkovým instalovaným výkonem 1,6 MWp.

Připojení obou elektráren do rozvodné sítě a zahájení zkušebního provozu je naplánováno v srpnu a září. „Naše vlastní fotovoltaika by nám měla uspořit dvacet procent nákladů za elektřinu. To je při aktuálních cenách elektřiny přibližně šest milionů korun za rok,“ přiblížil generální ředitel společnosti Aisan Industry Czech Miloš Kubelík pro noviny Lounský Deník.

Návratnost do 5 let

V lounském podniku Aisanu projekt výstavby solárních elektráren připravovali několik let. Pokud by se ho povedlo spustit dřív, při loňských cenách elektřiny, kterou firma nakupuje na spotových trzích, by byla úspora ještě vyšší.

„Bohužel realizaci jsme zahájili až teď, za zdržením stály okolnosti, které jsme nemohli sami ovlivnit,“ sdělil Miloš Kubelík.

I tak se společnosti investice do fotovoltaiky poměrně rychle vrátí. Celkové náklady jsou vyčíslené na 42 milionů korun, společnost získala z Národního plánu obnovy dotaci 11,5 milionu.

„Po odečtení dotace a při aktuálních cenách za elektřinu je návratnost investice přibližně pět let,“ řekl manažer správy budov lounského Aisanu Michal Morávek.