Ministryně Hubáčková (KDU-ČSL): Komunitní energetika je naší prioritou, kterou budeme dotačně podporovat
Novela energetického zákona
Skončilo živé jednání, které se týkalo úpravy nebo samostatné novely energetického zákona o komunitní energetice a obnovitelných zdrojích. Růst cen energií vyvolal obrovskou poptávku, ale jsou zde nedostatky, které brání v rozvoji.
„Důležitou pomoc mohou občané najít v komunitní energetice – občanském společenství, ve kterém sdílí energii, jenž si sami vyrobí. Komunitní energetika má pozitivní vliv nejen na snížení ceny či na životní prostředí, ale také na otázku soběstačnosti a bezpečnosti. Výhod je velmi mnoho,” komentuje místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová. Podle senátorky by příslušná novela zákona měla být během několika týdnů postoupena do meziresortního řešení.
Priorita resortu MŽP
„Komunitní energetika má v našich dotačních programech velkou podporu. Ve světle současné krize chceme pokračovat v proměně veškerých našich energetických zdrojů na nizkuhlikové. Je to cesta jak nezatěžovat naše životní prostředí a zároveň možnost zbavit se bezpečnostní hrozby,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.
Podle ministryně Hubáčkoé je v Modernizacním fondu máme dostatek prostředků pro podporu komunitní energetiky. „Máme již připravené dotační tituly, starostové a neziskový sektor zvažují komunitni projekty a já se zásadním o co nejrychlejší přijetí potřebné legislativy,“dodala v této souvislosti Hubáčková.
„Je důležité, abychom legislativní zakotvení komunitní energetiky měli a my se budeme v Poslanecké sněmovně snažit, aby se tak stalo co nejrychleji. Tento úkol měla udělat již minulá vláda, ale bohužel se tak nestalo,“ řekl poslanec za KDU-ČSL a člen hospodářského výboru Róbert Teleky.
„Nestačí jen formální přepis evropských směrnic, ale jsou třeba jasná, administrativně nenáročná pravidla, která vytvoří příznivé podmínky pro realizaci obnovitelných zdrojů a funkčnost energetických společenství v praxi,” uzavírá Seitlová.