Ministr Stanjura: Budeme usilovat o snížení provozních dotací pro soláry z doby boomu
Plán na osekání dotací
Česká vláda chce rozhodnout o konečné podobě podpory obnovitelných zdrojů energie během září. Ještě předtím, než bude schvalovat návrh státního rozpočtu na rok 2024.
Podle ministra financí Stanjury by se dotace z POZE měly zredukovat. Zatím však podle něj není zřejmé, jakým způsobem. Stanjura to uvedl včera v diskuzním pořadu na České televizi.
Od roku 2006 bylo na podporované zdroje energie (POZE) v Česku vyplaceno přes 500 miliard korun. Do loňska dotaci zčásti poskytoval stát a část doplatili ve fakturách za elektřinu spotřebitelé. Pro letošní rok tyto platby kvůli vysokým cenám energií převzal plně stát. V příštím roce letošní výjimka nejspíš skončí.
Z podporu na POZE stát loni utratil téměř 27 miliard korun. V příštím roce hodlá naopak dvě desítky miliard ušetřit, zaměří se na solární podniky.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu se dohodlo se Svazem průmyslu a dopravy, Hospodářskou komorou a dalšími sdruženími, že konkrétní oblasti škrtů a úspor zveřejní až po jejich definitivní finalizaci na počátku září. Tento proces aktuálně probíhá,“ uvedl nedávno mluvčí rezortu průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.
Hrozba arbitráží
Kolem návrhu na osekání podpory panují v současnosti velké nejasnosti. Jediné co vláda potvrdila, je skutečnost, že by se to mělo týkat jen provozních dotací z minulosti, nikoliv v současnosti vyplácených investičních podpor třeba pro malé instalace na střechách rodinných domů.
Stanjura tvrdí, že současný stav, kdy stát platí plnou podporu na POZE, je neudržitelný. Stanjura proto prosazovat, aby se v příštím roce příspěvek opět rozdělil mezi stát, domácnosti a firmy. Podle ministra se nyní povede na vládě debata, zda bude podíl mezi státem a spotřebiteli stejný jako před energetickou krizí.
„Můj názor je, že by to tak mělo být rozděleno. Budeme se ale snažit celkový objem snížit,“ řekl Stanjura. Jeho resort podle něj nyní hledá argumenty, které by umožnily objem plateb zredukovat.
Podle Stanjury se nyní kvůli tomu zvažuje novela zákona. Kdy by její návrh mohl předložit, nedokázal specifikovat. Primárně se podle ministra musí vyřešit všechna možná právní rizika, aby stát v budoucnu nečelil případným arbitrážím ze strany firem, které jsou nyní příjemci těchto dotací.
Se zredukováním objemu plateb včera souhlasil také bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. „Zdá se mi, že už by solárníci mohli mít dost. Neznám detaily, (…) ale myslím, že veškeré úsilí by mělo být využito k tomu, aby tato skupina nedostávala od nás všech tuto speciální marži či rentu,“ dodal Rusnok.
3 možné scénáře
Vláda nyní v rámci legislativního procesu připravuje tři materiály, jejichž cílem je využít na kompenzaci drahých energií výnosy z emisních povolenek.
„To, jestli je resort využije právě na proplacení OZE za zákazníky i pro další rok nebo na jiná opatření na pomoc s vysokými cenami, je nyní předmětem diskuze,“ tvrdí mluvčí MPO Vošahalík pro deník Echo24.
Prvním materiálem je žádost o dotaci na proplácení příspěvku na obnovitelné zdroje ve výši 15,87 miliardy korun. Jde o odhad dotace, podle kterého by se ta částka hrazená ze státního rozpočtu vrátila na stav před válkou na Ukrajině.
Další úprava zákona se týká právě obchodování s emisními povolenkami, kdy by se díky úpravě mohly výnosy z nich použít právě na kompenzaci poplatků za OZE.
Velmi sporný návrh
„Při kontrole přiměřenosti podpory OZE před necelým rokem bylo prokázáno, že odhlédneme-li od investičních dotací, nepobírají OZE nepřiměřenou podporu. V sektoru došlo k uklidnění a akcelerovala příprava nových projektů. Teď se ministr financí Stanjura rozhodl podporu pro jistotu rovnou zrušit,“ komentoval velmi sporný návrh Pavel Doucha, přední právní expert a partner ve společnosti Doucha Šikola advokáti s.r.o.
Po prohlášení ministra Stanjury (ODS) ohledně zrušení provozní podpory pro desítky tisíc obnovitelných zdrojů energie z let 2006 až 2013 investoři znejistěli a avízují, že nebudou realizovat desítky nových „zelených projektů“. Pokud vláda zrušení podpory OZE prosadí, pak to bude mít fatální dopad na existující výrobce, ale také i na banky, jež výstavbu čistých zdrojů před lety financovaly, a v konečném důsledku i na stabilitu celé energetiky, nejen obnovitelné.
Kolem návrhu na osekání podpory panují v současnosti velké nejasnosti. Jediné co vláda potvrdila, je skutečnost, že by se to mělo týkat jen provozních dotací z minulosti, nikoliv v současnosti vyplácených investičních podpor třeba pro malé instalace na střechách rodinných domů.