Miliardář Krsek se vrací do solárního byznysu v Česku

Český byznysmen Tomáš Krsek se po dvouleté pouze rozhodl vrátit do solárního byznysu v Česku. Jeho cílem je postavit nejméně 300 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE) v regionu střední a východní Evropy. Informoval o tom deník E15.

Zdroj: EnBW

Český solární exit

Green Horizon Renewables (GHR) je společnost zabývající se investicemi do obnovitelných zdrojů energie, v níž většinu drží Krskova skupina BHM a minoritní podíl vlastní Verdi Capital podnikatelky Kateřiny Zychové.

V minulosti GHR aktivně působila ve fotovoltaice Česku a na Slovensku, kde nakoupila velké FVE o výkonu 25 MW. Své fotovoltaické portfólio však GHR na počátku roku 2020 prodala rakouským investorům ze společnosti Enery

„Dostali jsme tehdy výhodnou nabídku, díky níž jsme mohli peníze uplatnit někde lépe. To je prostě byznys,“ říká Krsek v rozhovoru pro deník E15.

Sázka na větrníky

Od roku 2019 GHR expandovala ve Finsku v oblasti developmentu a výstavbu větrných farem. Nyní ve Finsku staví nebo připravuje větrníky o souhrnném výkonu více než jeden gigawatt.

V roce 2021 GHR podnikatele Tomáše Krska prodal své portfolio dostavěných i připravovaných větrných parků ve Finsku americké společnosti BlackRock.  Za čtyři dosud dokončené turbíny s výkonem dvacet megawattů společnost BlackRock zaplatí GHR 1,5 miliardy.

Dalších 5,6 miliardy pak  BlackRock investuje do další výstavby, kterou bude mít nadále na starosti developer Winda Energy, většinově vlastněný právě GHR. Zbylých 200 megawattů má být hotovo do začátku roku 2023.

„Naše strategie je soustředit se na fázi developmentu a výstavby, kde vzniká největší přidaná hodnota. Získané peníze znamenají možnost urychlení dalších projektů, a to jak ve Finsku, tak v Pobaltí,“ uvedl pro server E15 manažer fondu Robert Doucha.

Comeback do fotovoltaiky po 2 letech

Letos se Krsek se svou energetickou divizí vrací do Česka, a opět se zaměří na výstavbu solárních parků. Do nadcházející dotační výzvy Modernizačního fondu prostřednictvím své investiční skupiny  GHR přihlásí svůj první projekt o výkonu 20 MW na Chomutovsku.

Celkově hodlá GHR ve střední Evropě a na Balkáně postavit solární elektrárny o výkonu minimálně 300 megawattů. GHR chce s novými soláry postupně vstoupit také na slovenský, slovinský i balkánský trh.

„Už máme předběžné dohody s několika českými obcemi, takže větší překážky v investicích do FVE neočekávám,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 Krsek s tím, že po prvním projektu mohou další následovat.

Krsek neupřesnil výši investice do FVE v regionu Česka a střední Evropy. Při průměrné ceně cca 17 000 000 Kč/MWp lze odhadnout celkovou výši jeho investic do nových solárů na cca 5 miliard.