Marian Jurečka: Chceme ušetřit domácnostem až 27 miliard korun fotovoltaikou na střechách domů

Lidovci chtějí na podzim prosadit změny v zákonech, které mají posílit zastoupení obnovitelných zdrojů a čisté energetiky. V Poslanecké sněmovně se bude na podzim projednávat novela energetického zákona a také se připravuje novela zákona o podporovaných zdrojích energie.

Zdroj: KDU-ČSL

Zdroj: KDU-ČSL

 

Až 1,8 milionů střešních solárních elektráren

Už na lednovém sjezdu strany označil Marian Jurečka energetiku a čisté obnovitelné zdroje za důležitý prvek programu lidovců.

„Fotovoltaické panely nepatří na pole, ale na střechy! Na 1,8 milionu střech, které by v ČR mohly mít takové využití. Pokud by 1,8 milionu obydlených rodinných domů v naší zemi využilo na své střeše fotovoltaiku, přineslo by jim to úsporu až 27 miliard korun ročně,“
řekl Jurečka. 

„Budeme prosazovat pozměňovací návrhy, které umožní nízko a středněpříjmovým rodinám realizovat investici, která jim dlouhodobě ušetří peníze v rodinném rozpočtu. Zároveň se jedná o řešení, které je šetrné k naší přírodě. Chci, aby energetické úspory a obnovitelné zdroje byly dostupné širokým vrstvám lidí, které o to projeví zájem, a také pro města a obce. Může to přinést nejen velké úspory, ale také tisíce nových pracovních míst v těchto oborech,”
 doplnil současný předseda lidovců Jurečka.

Podpora akumulace energie

Dalším důležitým tématem pro podzimní jednání Poslanecké sněmovny je příchod legální možnosti akumulace elektrické energie do baterií, což by mohlo přispět nejen k rozvoji oboru, ve kterém v České republice máme rychle se rozvíjející firmy, ale přispělo by to k větší stabilitě sítě.

Pro mnoho obci by baterie mohly být i velmi důležitý prvek kritické infrastruktury. Především tam, kde v zimě bývají časté výpadky po námraze nebo v horských oblastech po silném větru. 

„Celý balík opatření máme komplexně a důkladně promyšlen, proto přicházíme s řešením, které je výhodné pro peněženky lidí, naši přírodu, vytváří nová pracovní místa a současně myslí na stabilitu energetické sítě. Zároveň se nejedná o malou domů pro velké hráče v energetice, ale o reálnou pomoc českým domácnostem,“
 dodal Jurečka na závěr.