Litva poráží Česko: 20:0. V hokeji? NE, v bateriových úložištích!

Malá pobaltská země Litva, která má pouze 2,6 milionů obyvatel, poráží vysokým „hokejovým“ skórem Českou republiku. Nejedná se však o hokejový zápas, ale souboj v moderní energetice, když loni Litva instalovala 200 MW bateriový systém, což je deset krát více než největší obdobný systém, který loni dokončil a letos uvedl do provozu v Ostravě polostátní ČEZ.

Největší baterie v regionu

V lednu 2023 bylo dokončeno první testování velkokapacitního systému skladování energie (BESS), který posílí energetickou nezávislost Litvy. Zařízení má instalovaný výkon ve výši 200 MW a kapacitu 200 MWh.

Systém byl instalován v jednotkách po 50 MW ve čtyřech lokalitách ve Vilniusu, Šiauliai, Alytusu a Uteně, kde byly loni úspěšně provedeny úvodní testy instalovaných BESS, transformátorů a dalších elektrických zařízení.  Celý BESS byl uveden do ostrého komerčního provozu na podzim roku 2023. Dodavatelem technologie se stala společnost Fluence, která patří k největším expertům na velkokapacitní BESS na světě

Celková investice do BESS představovala 109 milionů EUR ze strany společnosti Energy Cells, která patří do skupiny EPSO-G, jenž v Litvě provozuje místní přenosovou síť. Projekt BESS vznikl za dotační podpory z prostředků Plánu obnovy v rámci NextGenerationEU.

Cílem BESS je posílit připojování nových OZE v Litvě a také odolnost místní přenosové soustavy. Další funkci je umožnit ostrovní provozu části daného regionu.  „Tento velkokapacitní BESS je prvním projektem tohoto typu v našem regionu. Posilujeme tak energetickou nezávislost na sousedním Rusku,“  řekl Dainius Kreivys, Ministr energetiky v Litvě.

Po synchronizaci bude BESS schopen ukládat přebytky solární nebo větrné energie a uvolňovat jí v době nejvyšší spotřeby. To následně přispěje ke snížení cen elektřiny v Litvě.

Podobný projekt na Litvě vzniká v roce 2024, kdy společnost Rolls-Royce dodá další obří BESS o výkonu 80 MW a úložné kapacitě 160 MWh. Nejmodernější bateriový systém poskytne v Litvě podpůrné služby pro regulaci a případnou rezervu výkonu s výrazně nižšími náklady než stávající konvenční elektrárny.

Český obr je oproti Litvě trpaslík

Podobný velkokapacitní BESS o výkonu 10 MW uvedl do provozu na počátku února v Ostravě- Vítkovicích polostátní energetický gigant ČEZ.  Akumulátor pomůže stabilizovat českou energetickou soustavu. Náklady na realizaci tohoto BESS dosáhly 200 milionů korun.

„Nový akumulační systém ve Vítkovicích pracuje ve vazbě s moderními plynovými zdroji, které ho nabíjejí. Baterie zajišťuje především tzv. primární regulaci frekvence, při výkyvech frekvence se tak postará o to, aby tento důležitý kvalitativní parametr dodávky energie byl u všech spotřebitelů stejný,“ řekl Martin Václavek, ředitel ČEZ Energo, která bude baterii provozovat.

Oproti „litevské BESS“ o výkonu 200 MWp je největší český akumulátor desetkrát menší co do výkonu. V podstatě je to „malý český trpaslík“ oproti Litvě. Bohužel toto nelichotivé srovnání potvrzuje fakt, že Česku ujíždí vlak v moderní energetice.