Kocourek (Solinteg): Trh se nyní mění, roste zájem o velké hybridní fotovoltaické střídače

„Fotovoltaický trh roste, ale také se mění zájem zákazníků. Na trzích v Rakousku nebo i v České republice vnímáme rostoucí poptávku o velké hybridní střídače o výkonu nad 15 kWp,“ říká Jaroslav Kocourek, Víceprezident společnosti Solinteg pro Východní Evropu v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz.

S produkty společnosti Solinteg se můžete seznámit na veletrhu Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.

Zdroj: Solinteg

Nacházíme se Vaší nové fotovoltaické laboratoři v Brně. Kdy jste ji otevřeli a k čemu slouží?

Naše nová fotovoltaická laboratoř byla otevřena nedávno na počátku května letošního roku. Cílem laboratoře je zlepšit podporu zákazníků společnosti Solinteg v regionu střední a východní Evropy. Laboratoř také slouží k testování fotovoltaických zařízení, které budeme distribuovat zákazníkům s cílem ověřit zde jejich funkčnost a správné nastavení pro východní Evropu.

V naší laboratoři plánujeme také pořádat semináře a školení, což se již v podstatě děje. Naši zákazníci se u nás mohou kdykoliv objednat, a my pro instalační firmy zajistíme školení.

Ve vaši laboratoři si zde prohlížíme spoustu nových fotovoltaických technologií. Můžete nám stručně představit Vaši společnost Solinteg? Čím se vlastně zabývá? Jakou má nyní výrobní kapacitu?

Solinteg je relativně mladá společnost. Vyrábíme ucelenou řadu fotovoltaických střídačů od 4 kWp do 50 kWp, které v naší laboratoři představujeme. Zejména bych chtěl vyzdvihnout náš nový 50 kWp hybridní střídač, který nabízíme jako první na trhu.

Určitě to bude správný produkt pro rozbíhající se boom industriálních hybridních instalací. Tento střídač umožňuje paralelní zapojení až 10 kusů střídačů a stejného počtu baterii, díky čemuž můžete dosáhnout velkou kapacitu díky 1 zařízení.

Zdroj: Solinteg

Pokud se jedná o výrobní kapacitu, pak naše společnosti nedávno rozšířila své výrobní portfolio o nový závod ve městě Wuxi v Číně s roční kapacitou 4 GW. Celkem má firmu k dispozici výrobní závody, jejichž kapacita brzy dosáhne 10 GW. Kromě střídačů Solinteg také vyrábí bateriové systémy skladování energie a monitorovací zařízení.

Jak vnímáte aktuální situaci na českém FV trhu? O jaké produkty mají zákazníci největší zájem?

Na dynamicky rostoucím českém trhu byl v minulosti největší zájem o 10 kWp hybridní střídače. Nyní se ale situace mění. A jak to vidíme i na dalších trzích, například v sousedním Rakousku, poptávku se nyní přesouvá ze strany rezidenčních zákazníků na hybridní střídače o výkonu nad 10 kWp. 

Na trhu se nyní začínají objevovat větší poptávky po 15 kWp až 20 kWp hybridních střídačích. Na to jsme pružně zareagovali a nyní na trh uvádíme nový produkt-jedná se o 15 kWp střídač se 3 MPP trackery.

Také bych rád vyzdvihnul, že naše střídače nejsou kompatibilní pouze s bateriemi značky Solinteg, ale naopak se snažíme držet náš systém maximálně otevřený a jsme kompatibilní i s bateriemi jiných značek.

Poslední otázka na závěr našeho rozhovoru.  Proč jste se rozhodli Vaší fotovoltaickou laboratoř rozhodli otevřít právě v Brně a ne v Praze?

Otevření pobočky v Brně jsme preferovali proto, abychom byli co nejblíže českým zákazníkům,  v zemi s dynamicky se rozvíjejícím trhem fotovoltaických instalací. Díky umístění naší laboratoře „do srdce Evropy“ jsme schopní lépe poskytovat lepší služby našim zákazníkům a partnerům v celé východní Evropě. 

Současně se stáváme první výrobcem hybridních střídačů, která má podobné zařízení ve České republice, což dokazuje, že to myslíme s naším působení v tomto regionu opravdu vážně. 

Brněnská pobočka a laboratoř jsou nedílnou součástí vize společnosti Solinteg, jejímž cílem je inteligentní integrace solární energie do energetických distribučních sítí po celém světě s využitím pokročilých, optimalizovaných řešení pro ukládání energie. Přiblížením našich špičkových technologií našim zákazníkům v Evropě posilujeme náš závazek poskytovat inteligentní, bezpečná, cenově efektivní a udržitelná řešení čisté energie.

O společnosti Solinteg

Ve společnosti Solinteg nejsme jen společnost – jsme skupina inovátorů s posláním integrovat solární energii do každodenního života. Vytváříme sofistikovaná, energeticky účinná řešení, která hladce splynou s Vaším světem. Naše robustní produktová řada, zahrnující fotovoltaické střídače, systémy pro ukládání energie a monitorovací zařízení, je podpořena neúnavnou snahou o technologickou dokonalost. Společnost Solinteg, které se celosvětově důvěřuje, propojuje komunity s čistou, inteligentní a udržitelnou energií a přispívá k ekologičtější budoucnosti jednou inovací za druhou. Více informací naleznete na www.solinteg.com.

Výrobky on naší společnosti si můžete zakoupit u našich oficiálních distributorů, kterými jsou společnosti Krannich Solar, Nanosun a Photon energy

S produkty společnosti Solinteg se můžete seznámit na veletrhu Smart Energy Forum v Praze ve dnech 17.-18. října 2023.