Intersolar Živě (2.): SolarGik prezentuje chytré řešení nejen pro agrivoltaiku

Unikátní konstrukce lehkých trackerů (naklápěcích jednotek) v kombinaci s chytrým softwarem umožňuje instalaci fotovoltaických elektráren na svazích se sklonem až 30 % nebo na místech s neobvyklým tvarem bez nutností nákladných terénních úprav a stavebních prací. Kromě mnohem vyšší výtěžnosti při výrobě solární energie oproti fixním instalacím lze řešení společnosti Solargik efektivně využít i pro agrivoltaiku. Jaké jsou další přednosti této produktové novinky, která má letos premiéru na veletrhu Intersolar?

Zdroj: Solargik


Redakce portálu www.solarninoivnky.cz Vám přináší sérii živých reportáží z veletrhu Intersolar. Ve druhé částí našeho seriálu představujeme zajímavé řešení od izraelské společnosti SolarGik, která na trh přináší koncept „netradičního trackeru“.


Unikátní design

Oproti standardním řešením na bázi trackerů má Solargik na první pohled zcela odlišný design. Místo důrazu na maximální počet naklápěných panelů na 1 pohonnou jednotku, což je typické pro většinu standardních trackerů a jejich využití zejména na rovných pozemcích, Solargik vsadil na zcela jiný koncept.

Pohon svého lehkého trackeru Solargik přizpůsobil na co nejmenší počet panelů, kterých je pouze 6 až 24 v řadě za sebou. Tímto způsobem lze stavět pozemní fotovoltaické instalace i na svazích se sklonem až 30 stupňů, nebo na pozemcích s nepravidelným tvarem, aniž by se muselo investovat do náročných terénních úprav.

Lehký tracker společnosti Solargik nemusí přenášet energie pomocí dlouhé a těžké krouticí trubice, ale místo toho používá vysoce spolehlivou a levnou pohonnou jednotku. Díky tomu je toto řešení výrazně lehčí a mnohem levnější z pohledu CAPEX než tradiční systémy, které jsou dostupné na trhu.

Flexibilní řešení a chytrý software

Kratší a flexibilní řady trackerů Solargik lze instalovat kolem překážek v terénu, čímž se dosahuje vyššího energetického výkonu a využití dostupné půdy pro výrobu solární energie. Na rozdíl od tradičních těžkých trackerů lze Solargik aplikovat i na rovné střechy.


Součástí celého řešení je chytrý priopretární software, která v souladu s předpovědí počasí, řídí a optimalizuje výrobu solární energie.

A co agrivoltaika?

Lehký tracker Solargik najde i široké uplatnění v zemědělství v rámci tzv duálního využití zemědělské půdy pro agrivoltaiku.

Za tímto účelem firma vyvinulu vlastní systém SCADA „SOMA“, jenž přijímá vstupní údaje, jako jsou zastínění, zdravotní stav plodin a povětrnostní podmínky, a na výstupu určuje optimální úhel naklápění panelů, který podporuje optimální výnosy plodin, ale také garantuje výrobu maximálního množství solární energie.

Kromě toho lze lehkou a univerzální konstrukci Solargik zvýšit až do výšky 5 metrů a umožnit tak využívání traktorů či kombajnů pro účely zemědělské výroby. V neposlední řadě lze lehké konstrukce Solargik použít i jako skleníky.

První reálné aplikace

Solargik již realizoval více než 70 projektů svých instalací fotovoltaických elektráren v Izraeli, USA nebo Evropě. Letos firma dokončila i první instalaci v zemích východní Evropy o výkonu 2 MWp, která vznikla v Makedonii, což je zachyceno na níže uvedené fotce.


Další přednosti řešení Solargik popisuje níže uvedené video: