ČEZ: Ve firmách vzrostl zájem o nové soláry více než trojnásobně

Zájem o vlastní fotovoltaické elektrárny (FVE) vzrostl letos mezi firmami trojnásobně. Společnost ČEZ ESCO letos zahájila už 80 projektů, což je dvakrát více, než za celý loňský rok.

Zdroj: ČEZ

Rostoucí zájem o vlastní soláry

Poptávku po nových FVE zvyšují ceny energií, snaha o energetickou soběstačnost i možnost využít evropské a státní dotace. Díky zvyšující se životnosti panelů si zákazníci zajistí část spotřeby na 30 let z vlastního bezemisního zdroje.

Do stavby velké solární elektrárny (2,3 MW) se pustila loni společnost Škoda Auto. Dalším velkým investorem do střešních solárů se stane internetový gigant Amozon. Na střeše logistického areálu u středomoravského Kojetína má do konce léta vyrůst nová střešní FVE o výkonu necelých 4 MWp.

Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti. Prakticky na každém jednání se zákazníci o podobné služby zajímají. Bavíme se o tom s firmami, obcemi nebo institucemi, které mají nevyužité střechy nebo areály. Jde o velké řetězce a strategické podniky, veřejné budovy a úřady ale i střední rodinné firmy,“ říká Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO.

Rekordní zájem 

Boom střešních FVE v Česku netáhnou již pouze dotace. Rodí se zde nové projekty elektráren zcela bez podpory, kde je zejména výhodou, že se vyrobená elektrická energie využije přímo v místě spotřeby. Vzhledem na fakt, že životnost elektrárny má být minimálně 30- 40 let a s  ohledem na současný růst cen elektrické energie a zemního plynu nabízí instalace solárních panelů cestu, jak dlouhodobě snížit výdaje za energie

Podle nedávného sdělení Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je nebývylý zájem o nové fotovoltaické elektrárny s/bez akumulace láme rekordy v rámci dotační výzvy pro firmy z Národního plánu obnovy. K dispozici je posledních 1,2 miliardy z celkové alokace ve výši 4 miliardy v roce 2022.

Dle publikovaných statistik MPO bylo na konci května (27.5.) podáno více než 1 900 projektových záměrů v hodnotě přes 9 miliard Kč. Celková dotační alokace u podaných žádostí činí přes 3,4 miliardy Kč.

MPO spustilo novou dotační výzvu nové fotovoltaické elektrárny s/bez akumulace dne 8. března z Národního plánu obnovy. Výzva má za cíl zvýšit energetickou soběstačnost podnikatelských subjektů a přispět k úspoře provozních nákladů za energie. Vzhledem k enormnímu zájmu firem byl termín pro podávání projektů prodloužen do konce srpna letošního roku.