Český solární paradox: V roce 2022 se postavilo více než 300 MW nových solárů, ale připojilo se jich pouze 240 MWp

Český fotovoltaický trh v roce 2022 rekordně rostl. Do sítě se připojilo více než 240 MW nových fotovoltaických elektráren (FVE), ale postavilo se jich přes 300 MW. Informoval o tom Cech akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Zdroj: E.ON

Rekordní rok

Zatímco v roce 2021 se do sítě připojilo cca 62 MWp nových FVE, loni jich bylo více než čtyřnásobek, a to více než 240 MWp. Informovali o tom zástupci všech 3 distribučních společnosti, kteří svá data o vývoji fotovoltaického trhu poskytli Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).  

Z dat od montážních a obchodních firem zároveň vyplývá, že celkem bylo v roce 2022 u zákazníků postaveno přes 300 MWp nových FVE. Mnohé z nich však stále čeká na připojení k sít. Důvodem je nedostatek bateriových systémů a také nedostačující kapacity techniků, kteří zajišťují připojení nových FVE ze strany distribučních společností.

Vysoký zájem o solární elektrárnu potvrzuje i počet podaných žádostí na instalaci fotovoltaiky na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám, kde bylo za loňský rok podáno bezmála 53 tisíc žádostí, což je více jak pětinásobný nárůst oproti roku 2021.

Aktuální čísla o vývoji trhu svědčí o tom, že se v Česku v roce 2022 postavilo největší množstí nových FVE od roku 2010, který byl označován kvůli nezvládnuté podpoře ze vrchol „solárního boomu“ s ročním instalovaným výkonem přes 1200 MWp.

Další růst trhu

„V roce 2023 očekáváme velký nárůst zájmu o fotovoltaiku ze strany bytových domů, kterým se letos zásadně zjednodušily podmínky. Očekáváme také vznik prvních desítek megawattů ve velkých instalací budovaných na volné ploše. Odhaduji, že celkem by v roce 2023 mohlo být postaveno kolem 750 MW nového výkonu,” uvedl Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

V roce 2023 Cech akumulace a fotovoltaiky očekává zkrácení čekacích lhůt u zákazníků a to díky vstupu nových dodavatelů a nově proškolených firem na trh. Zároveň CAFT upozorňuje na riziko možného krachu některých firem.

„Cech akumulace a fotovoltaiky proto zpřísňuje svůj etický kodex a aktualizuje doporučení pro koncové zákazníky, fotovoltaické desatero,” uvedl Radek Orság, člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

„Každý prozíravý majitel domu si instaluje fotovoltaiku, aby se uchránil od výkyvů cen energií. Při dnešních vysokých cenách energií se návratnost investovaných peněz rapidně zrychluje, takže za pár let bude dům dodávat elektřinu svým obyvatelům zdarma. Zavedení součtového měření přinese větší nabídku technologií a zvýší využití vyrobené elektřiny v místě výroby,” uvedl Karel Čáp, člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).