Čermák (ČEZ ESCO): Čeká nás boom solárních elektráren bez nutnosti dotačních titulů
O perspektivách rozvoje fotovoltaiky můžete s Kamilem Čermákem diskutovat na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.
Budoucnost je výstavbě na bázi EPC bez dotací
V současnosti ČEZ ESCO eviduje reálnou poptávku stovek zákazníků po nových fotovoltaických elektrárnách (FVE) z oblasti firem a veřejného sektoru po energetických úsporách.
„Tito zájemci, kteří často v důsledku pandemie finančně krvácejí, jeví značný zájem o nové EPC projekty na bázi FVE bez nutností financování,“ říká Čermák.
V této souvislosti ČEZ ESCO představila nový produkt, který jeho firma spolu s Komerční bankou [KB] a Société Générale Equipment Finance [SGEF] nově nabízí právnickým osobám. Ten spočívá v realizaci solárních elektráren na veřejných i soukromých budovách, aniž by se museli jejich majitelé starat o to, jak takový projekt zafinancovat a uskutečnit.
„Podobným způsobem už fungují naše projekty energetických úspor EPC i výstavba a provoz kogeneračních jednotek. Nyní tento model začneme s Komerční bankou a SGEF aplikovat i u střešních fotovoltaických elektráren. Zákazník se nemusí starat o investici, administrativu ani provoz fotovoltaiky,“ vysvětluje Čermák.
Největší střešní instalace v Česku bez dotací
Podle Čermáka je nyní v Česku dokončována největší střešní FVE bez dotací na bázi EPC pro Škodu v Mladé Boleslavi. Její výkon má dosáhnout až 2,5 MWp po dokončení. Je to prototyp projektu fotovoltaiky jako služby.
„Experti ve Škodovce si jistě velmi dobře spočítali, že FVE na bázi služby typu EPC je pro ně výhodnější než si stavět vlastí elektrárnu s pomocí dotací. To je důvod, proč nyní na střechách budov Škoda-Auto roste největší střešní FVE v Česku, kterou pro klientu dokončujeme v této době,“ říká Čermák.
Tento projekt je jasným důkazem, že výstavba FVE se firmám vyplatí i bez dotací. „Tento trend dostává celou solární branži do nové doby, kdy se FVE budou stávat standardním spotřebním zbožím a současně již nebude záležitostí závislou pouze na dotacích,“ zdůrazňuje Čermák.
Boom solárních elektráren je nezvratný
Podle Čermáka bohužel Česko zaspalo v instalaci nových obnovitelných zdrojů energie (OZE). Vysvětluje si to i předchozí politikou, kdy byla zneužita solární energetika solárními barony k neúměrně vysokým ziskům. Ta doba je ale dle jeho slov pryč, přičemž trend OZE je neodvratitelný.
Kamil Čermák vyjadřuje i k budoucímu energetickému mixu České republiky. Podle něj není jiné cesty, než kombinovat jadernou energetiku s obnovitelnými zdroji energie (OZE).
„Potenciál vodních elektráren je v Česku vyčerpán, větrné elektrárny je něco, co by naši občané asi rádi na našem území neviděli, takže je jisté, že zejména solární elektrárny čeká velký boom,“ vysvětluje Čermák.
Zájem o instalaci solárních panelů u nás přitom sílí. Což dokazují statistiky společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO. Z nich vyplývá, že tyto dceřiné společnosti ČEZ letos instalovaly již 900 střešních FVE o výkonu 6,8 MW, což je téměř o třetinu více než za celý loňský rok. Firmám se přitom tyto investice podle Čermáka vyplácí, protože platí nižší ceny za elektřinu. Jedním z důvodů je, že si ji vyrábějí samy, čímž jim odpadají síťové poplatky.
Velký potenciál úspor
Na současných debatách o přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku ho mrzí, že se zúžily pouze na debatu o elektromobilitě. Jakkoli je její zastánce, tvrdí, že hlavní potenciál ve využití OZE a snížení emisí zároveň spočívá v úsporách.
„V naší zemi je deset tisíc škol, stovky nemocnic, tisíce radnic a veřejných budov. Přitom 95 procent z těchto veřejných budov podle výzkumu Ministerstva průmyslu a obchodu nesplňuje ani ty dnešní parametry na moderní energeticky úspornou budovu,“ tvrdí Čermák.
A právě tady vidí aktuálně vůbec největší potenciál, který se Česku při přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku nabízí.
O perspektivách rozvoje fotovoltaiky můžete s Kamilem Čermákem diskutovat na konferenci Smart Energy Forum ve čtvrtek 11. listopadu v Praze.