Budou emisní povolenky sloužit k rozvoji OZE, nebo k látání děr ve státním rozpočtu?
Spor o desítky miliard
Firmy, které v Evropské unii znečišťují životní prostředí, si musí nakupovat takzvané emisní povolenky. A unijní státy výnosy z prodeje od letošního roku musí dávat na boj proti změnám klimatu. Avšak česká vláda se stále nemůže shodnout, jak s výnosy z prodeje emisních povolenek naložit.
Ročně se jedná o několik desítek miliard, o které bojují jednotlivé resorty. Tento spor ve vládě trvá již několik měsíců a zatím nemá jednoznačné řešení.
Stát musí od letoška dávat miliardy korun z prodeje emisních povolenek jen na boj proti klimatické změně. Česko ale unijní směrnici zatím do zákonů nepřevedlo. Ministři se totiž neshodnou, jak výnosy z emisních povolenek rozdělovat.
„Je to celkem prosté, jako vždycky jde o peníze a pravomoce. Jde o to, jestli výnosy z povolenek bude obhospodařovávat ministerstvo životního prostředí prostřednictvím fondu, anebo jestli budou padat přímo do rozpočtu, což si samozřejmě velmi přeje ministerstvo financí,“ shrnul jádro sporu ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v komentáři pro Český rozhlas
Podle původního plánu z dílny ministerstva životního prostředí by o penězích z povolenek každoročně rozhodoval speciální výbor. Ten by zajistil, aby finance mířily opravdu na klimatická opatření.
Miliardy korun by tak šly mimo státní rozpočet. Tento návrh však narazil na odpor ze strany ministerstva financí, které chce pomocí emisních povolenek bojovat z rostoucím zadlužením státu.
Smysluplné řešení
Jisté je to, že nalití peněz z emisních povolenek do státního rozpočtu není dobrý nápad. A to paradoxně ani pro státní rozpočet.
Využití na investice do budování instalace solárních střech, výstavby větrných turbín, zateplování domů, ochrany půdy či zadržování vody v krajině totiž mimo pozitivní efekt pro životní prostředí a úsporu peněz domácnostem, obcím i firmám přináší nakonec i vyšší příjmy pro státní rozpočet díky rozhýbávání ekonomiky.
Emisní povolenky existují proto, aby byly ekonomické škody způsobované rychlou změnou klimatických podmínek zpoplatněny a vznikaly fondy na jejich řešení. Pokud zachováme jen zpoplatnění, ale peníze pak nevyužijeme na řešení příčin a následků změny klimatu, budeme okrádat ty, kteří povolenky platí – tedy domácnosti, obce i firmy.
Povolenky (a jiné ekologické poplatky) jsou vlastně jakýmsi druhem pojištěním. Je to podobné jako třeba zdravotní pojištění, všichni se skládají na vytváření fondu, ale čerpají více ti, kteří jsou více nemocní.
Pokud by stát jen vybíral – a pak by lidi nechal platit si léky a zdravotní péči ze svého –, snížil by sice krátkodobě státní dluh, ale dlouhodobě by společnost nesla velké negativní dopady. Podobně klimatické pojištění musí mít solidární aspekt a chudší lidé musí dostat větší podporu na zateplování domů či solární panely.
Další měsíc na jednání
Na jednání vlády se zákon o emisních povolenkách objevil už dvakrát – na začátku ledna a teď ke konci března. A to v pozměněné verzi, na které se ministerstvo životního prostředí domluvilo s resortem průmyslu.
„Část výnosů z aukcí se stává příjmem kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. To z ní bude pokrývat kompenzace nepřímých nákladů na povolenky v ceně elektřiny pro podniky, které elektřiny spotřebovávají hodně a jsou obzvlášť ohroženy ztrátou konkurenceschopnosti. A také provozní podporu pro nové obnovitelné zdroje,“ řekl před jednáním ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Jakou část výnosů by ministerstvo průmyslu mohlo dostat, nechtěl šéf resortu Jozef Síkela (STAN) komentovat.
„Mám velmi konkrétní představu o tom, jaké programy a projekty by z toho měly být financovány, a chci, aby tyto částky byly nějakým způsobem chráněny tak, aby v budoucnu opravdu na tyto věci mohly být využity,“ řekl Síkela.
Ministři Fialovy vlády se dosud neshodli a dali si zhruba měsíc na další jednání ohledně využití výnosů z emisních povolenek. Pokud by bylo neúspěšné, rozhodovalo by o řešení vedení jednotlivých stran vládní koalice.