Bartoš: Sněmovna schválila návrh na levnější i dostupnější energie pro občany
Podpora komunitní energetiky
Díky ní dojde k zásadnímu zjednodušení u povolování a provozování obnovitelných zdrojů energie, třeba malých fotovoltaických zdrojů elektřiny. Například solární panely do výkonu 50 kilowattů tak nově nebudou vyžadovat jakékoliv posouzení ze strany stavebních úřadů ani licenci Energetického regulačního úřadu, pokud dodrží základní pravidla.
Pořídit si například solární panely na střechu nebo novou elektrárnu využívající obnovitelné zdroje energie bude výrazně jednodušší než dnes. Roky zanedbávaný rozvoj obnovitelných zdrojů energie, který předchozí vláda pod vedením hnutí ANO neřešila, se tak konečně rozjede.
„Jedná se o první krok na cestě za podporou komunitní energetiky. Chceme levnější a dostupnější energie pro domácnosti i firmy. Abychom nebyli závislí na rozmarech nějakého diktátora, jestli budeme topit či svítit. A také chceme chránit přírodu a snižovat závislost na fosilních palivech. V tom hrají klíčovou roli právě obnovitelné zdroje, například soláry,” uvedl Bartoš.
Soláry bez razítek
Pokud instalace fotovoltaiky na střeše bude do výkonu 50 kW, což je již středně velká elektrárna umístitelná na budovu menší výrobní firmy, a splní podmínky statické a požární bezpečnosti, pak nebude třeba žádné posouzení stavebního úřadu. Dosavadní hranice je pouhých 10 kW, což hodně ztěžovalo i instalace na rodinných domech.
„Významně jsme zjednodušili i povolování stavebních úprav, kterými dochází k instalaci obnovitelných zdrojů energie do stávajících staveb i u nových výroben využívajících OZE, které nejsou součástí stavby. Tato změna přispěje také k rozvoji komunitní energetiky. Zároveň vše bude mít jasná pravidla, která jsme nastavili ve spolupráci s hasiči i památkáři a s národními parky a která vyvažují ochranu veřejných zájmů a akutních potřeb obyvatel v současné energetické krizi,” dodal ministr.