Analýza: Top 10 výrobců lithiových baterií a hlavní trendy do roku 2030

Boom elektromobility a stacionárních systémů skladování energie ve světě táhne rostoucí poptávku po lithiových bateriových článcích (LiB). Hlavními výrobci LiB se stále více stávají čínští výrobci na úkor korejských firem.

 

Zdroj: SNE Research

Obrázek: Top 10 výrobců lithiových bateriových člániků (LiB); Zdroj: SNE Research

Růst trhu

Jak informuje poradenská agentura SNE Research ve své aktuální analýze k 10 největším (Top 10) výrobcům lithiových bateriových článků (LiB) patří v roce 2021 skupina výše uvedených asijských společností. Trhu jednoznačně vládnou dvě firmy – čínská CATL a korejská LG Energy. Dohromady mají více než poloviční tržní podíl, pak s odstupem následuje japonský gigant Panasonic.

Podle agentury SNE Research se letos v prvním pololetí ve světě vyrobilo 114 GWh LiB v segmentu hybridních a elektrických vozů. Za prvních šest měsíců letošního roku se produkce CATL meziročně zvýšila o 295 procent, LG Energy Solution pak vyrobil více o 170 procent. Meziroční růst dosáhl 153% oproti roku 2020.

Byli to zejména velcí „čínští hráči“ (BYD, CATL, AESC, CALB a Guoxuan), kteří se rychle zbavili všech následků pandemie, a vrátili se ke svému nebývalému růstu. Číňané tak získávají podíl na trhu na úkor korejských a japonských hráčů.

Obrázek: Růst trhu LiB v letech 2019-2020; Zdroj: SNE Research

Největším výrobcem LiB byla v roce 2020 čínská společnost CATL. Za ní následují 3 korejští giganti (LG Energy, Samsung a SK Innovation). Trh LiB pro elektromobily v roce 2020 dosáhl 137 GWh, což oproti roku 2019 představuje meziroční růst ve výši 17%.

Budoucí trendy

K hlavním výrobcům LiB v následujících letech budou patřit společnosti CATL a LG Chem. V roce 2021 dosáhne globální trh LiB v segmentu elektromobility a stacionárních systémů akumulace 317 GWh.

Celkově se bude trh LiB v následujících letech výrazně koncentrovat s tím, že tržní podíl 3 největších výrobce dosáhne 69 % v roce 21. Tržní 6 největších výrobce bude v roce 21 činit až 90 % trhu.

 


Obrázek: Bilance mezi nabídkou a poptávkou na trhu LiB do roku 2030; Zdroj: SNE Research

Analytici SNE Research očekávají, že poptávka po LiB v roce 2030 dosáhne až 3166 GWh v segmentu elektromobility a stacionárních systémů akumulace.

S ohledem na prudký růst poptávky bude od roku 2022 na trhu nedostatek LiB. Hlavní výrobci LiB budou muset dále investovat do nových výrobních kapacit, aby uspokojili poptávku.