Analýza: Baterie zlevní až o 40% stejně jako fotovoltaické panely

Ceny lithiových baterií pro elektromobily by do roku 2025 měly podle analytiků investiční banky Goldman Sachs zlevnit o 40 % oproti úrovni z roku 2022. Baterie tak v budoucnosti zlevní stejně jako fotovoltaické panely, jejichž velkoobchodní ceny meziročně letos zlevnily o více než 40 %.

Zdroj: Goldman Sachs

Dva důvody pro pád cen

Investiční banka Goldman Sachs ve své nedávné analýze aktualizovala prognózu vývoje cen lithiových baterií. Ceny baterií v postcovidové době nejprve stoupaly v důsledku prudkého nárůstu nákladů na některé vzácné kovy a obecnou inflaci.

Nyní se ale trend obrátil a ceny baterii opět začínají klesat. Důvodem je prudký pokles cen kovů využívaných při jejich produkci a technologický pokrok, který zefektivňuje výrobu a zlepšuje kvalitu baterií. 

Toto je pozitivní zpráva zejména pro energetiku a také pro elektromobilitu. Zlevnění baterií umožní masivní nástup elektromobility v budoucnosti.

Rapidní pokles cen do roku 2025

Investiční banka Goldman Sachs odhaduje, že v roce 2025 se průměrná cena baterie do elektroaut bude pohybovat na úrovni 99 USD za kWh. V roce 2022 byla cena přes 155 USD za kWh. Do roku 2030 by pak mělo nastat další snížení až pod 75 USD.

S rychlejším poklesem nákladů na baterie se elektromobily stanou cenově konkurenceschopnější. To by mohlo k elektromobilitě přivést i spotřebitele, které dosud odrazovala vysoká pořizovací cena elektrických aut

Už v horizontu dvou let by návratnost investice do dražšího elektropohonu oproti spalovacímu motoru měla poklesnout na tři roky. V roce 2029 by pak cena elektropohonu měla být téměř stejná jako cena spalovacího motoru.

 Podle analýzy Goldman Sachs do 3 let baterie rapidně zlevní. Tento pokles cen má dosáhnout až 40 % v roce 2025 oproti současnosti.

„Naši analytici predikují, že téměř polovina poklesu cen baterií bude způsobena zlevněním surovin pro elektromobily, jako je lithium, nikl a kobalt. Očekává se, že ceny baterií budou v letech 2023 až 2030 klesat v průměru o 11 % ročně,“ píše Nikhil Bhandari, hlavní analytik společnosti Goldman Sachs Research.

Pokles cena baterií bude také spojen s úsilím o zvýšení efektivity jejich výroby v gigatovárnách. Díky masové velkosériové výrobě poklesnou operativní náklady i náklady na zapojení jednotlivých článků do celé baterie (tzv. „Cell to Pack“).