Absurdní zamítnutí fotovoltaické elektrárny v Plané nad Lužnicí

Společnost C-Energy pracuje na záměru postavit na jihu Čech novou fotovoltaickou elektrárnu.  Její projekt nových solárů však narazil. Letos v březnu zastupitelé Plané nad Lužnicí odmítli záměr společnosti C-Energy vystavět na okraji města u sjezdu od dálnice fotovoltaickou elektrárnu. Uvedl to portál Jižní Čechy TEĎ.

Zdroj: Wikipedia

Soláry na nebonitní půdě

Podle sdělení C-Energy se pro investici do fotovoltaické elektrárny (FVE) měly použít podmáčené pozemky, které nemají alternativní využití. „Jako pastva pro dobytek budou moci sloužit i nadále, protože mezi fotovoltaickými panely budou dostatečné proluky,“ informovala společnost ve svém prohlášení.

Společnost C-Energy na projektu nové FVE pracuje od roku 2022. Jejím cílem je  posílit kvalitu dodávek a bezporuchovosti sítě elektrické energie, také její rozumnou cenu, jak pro podniky v průmyslové zóně v Plané nad Lužnicí, tak pro zdejší lidi.

Nová FVE s výkonem až 9,5  MW měla vzniknout nákladem 370 milionů korun na ploše 20 hektarů mezi rybníkem Nový Kravín a dálnicí D3. Investor plánoval, že výstavbu zahájí na podzim 2024 s tím, že nová FVE měla být v provozu v roce 2025.

Projekt nových solárů od C-Energy ale narazil….

Absurdní rozhodnutí městské rady

Na svém zasedání v březnu 2023 však zastupitelé Plané nad Lužnicí odmítli záměr společnosti C-Energy vystavět na okraji města u sjezdu od dálnice fotovoltaickou elektrárně. V této souvislosti Radě města uložili, aby vypověděla smlouvu na pozemky, které si již společnost dříve od města pronajala.

Pokladna města tak přijde o příjmy z pronájmu pozemků po dobu třiceti let, kdy město mohlo dostávat milion korun ročně. Město tak ztratilo na příjmech více než 30 milionů korun.

Vedení města letos na jaře vypsalo anketu pro občany, aby se k záměru vyjádřili. Celkem 54,7 procent z 254 respondentů bylo proti. Na to reagovala většina zastupitelů, kteří ve středu 15. března na veřejném zasedání prosadili zrušení pronájmu pozemků města pro budoucí výstavbu fotovoltaiky zrušen. Proti zrušení pronájmu a pro fotovoltaiku byli bývalý starosta Jiří Šimánek a zastupitel Svatopluk Neuschl (oba Planá 365).

Zastupitel Svatopluk Neuschl upozornil,  že fotovoltaika je čistý zdroj elektřiny, proto záměr podporuje. A podivil se, že zastupitelé již dříve schválili vybudování fotovoltaiky u firmy WindowStar (dříve ELK) na frekventovaném místě, ale u sjezdu z dálnice jim elektrárna vadí. Jiří Šimánek podotkl, že fotovoltaika firmy WindowStar stojí dokonce na půdě s lepší bonitou.

Do diskuse o projektu nové FVE se zapojil také místní občan  Jiří Šístek, který prohlásil: „Staří Plaňáci vnímají špatně, aby se na vlhké louce poblíž turovecké rezervace zakrylo černým sklem 10 hektarů půdy. To tu připravíme pro generaci, která se ještě nemůže bránit. Planá už teď není hezká a takovými stavbami klesá hodnota nemovitostí. Je to kapacita tisícovky střech a může se stát, že až si bude chtít občan dát na střechu fotovoltaiku, už to třeba nebude možné.“