4 GWh: Tesvolt staví v Německu novou gigatovárnu na baterie

Německá společnost Tesvolt minulý týden zahájila stavbu nové gigatovárny na stacionární systémy skladování energie (BESS) s kapacitou 4 GWh ročně. Nový závod vzniká ve městě Wittenberg na severu Německa. Společnost tak  reaguje na stále rostoucí poptávku po BESS, která je tažena boomem zelené energetiky ve světě.

Zdroj: Tesvolt

Zdroj: Tesvolt

Obří továrna

Společnost Tesvolt uvedla, že nová gigiatovárna na baterie s roční výrobní kapacitou 4 gigawatthodin (GWh) představuje jedno z největších zařízení pro komerční stacionární BESS v Evropě. V současnosti Tesvolt vyrábí v Německu bateriové systémy s kapacitou od 9,6 kWh až do několika megawattů.

Nová investice do gigatovárny společnosti Tesvolt dosáhne 30 milionů eur v rámci první fázi výstavby, která zahrnuje výrobní závod a plně automatizovaný vysokoregálový sklad. Továrna pod názvem „TESVOLT gigafactory“ se bude nacházet na ploše téměř 6 000 metrů čtverečních. Po dokončení se zde zahájí výroba v roce 2025.

„Slavnostní položení základního kamene představuje pro naši společnost důležitý milník. Díky nové gigatovárně budeme moci zvýšit výrobní kapacitu skladovacích systémů TESVOLT až na 80 000 BESS ročně,“ uvedl Daniel Hannemann, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti TESVOLT.

Růst výroby a nová pracovní místa

Jednou z nejdůležitějších procesů ve výrobním procesu společnosti Tesvolt je poloautomatická plná cyklovatelnost baterií. Každý bateriový modul je plně nabitý a vybitý, a poté probíhá kontrola možných anomálií z hlediska teploty, napětí a vnitřního odporu.

Po tomto kroku probíhá na konci výroby plně automatizovaná kontrola s cílem zajištění nejvyšší kvality produktů. Každý článek baterie je zkontrolován a moduly, které nesplňují vysoké standardy výkonnosti, jsou z procesu výroby automaticky odstraněny.

Společnost Tesvolt byla založena relativně nedávno, a to v roce 20214. V současnosti patří Tesvolt k lídrům bateriového trhu v Evropě v rámci stacionárních BESS pro komerční aplikace. Své produkty dodává zákazníkům v Evropě, Austrálii a USA.

Díky nové továrně Tesvolt do roku 2024 navýší svoji výrobní kapacitu desetinásobně oproti současnosti.  Kromě výroby bude firma také investovat do výzkumu a vývoje v rámci nové gigatovárny v Německu, kde vznikne až 400 nových pracovních míst.