3 GW: Italský „ČEZ postaví obří továrnu na solární panely

Italská státní energetická společnost ENEL (obdoba ČEZu) se chystá investovat miliardy do nové továrny na výrobu solárních panelů v Itálii. Po jejích dokončení v roce 2024 se bude jednat o největší továrnu v Evropě s kapacitou až 3 GW ročně.

Zdroj: LONGi Solar

Priorita italské vlády

Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie je hlavní prioritou v energetice pro italskou vládu. To byl zřejmě důvod, proč nedávno italská premiérka Giorgia Meloni navštívila závod italské energetické společnosti ENEL na výrobu solárních panelů.

Nová továrna pod názvem „Enel Green Power 3 Sun“ na výrobu solárních panelů vzniká v současnosti na Sicílii v Catanii. Itálie tak investuje do závodu, aby posílila produkci solárních panelů.

Na daný projekt bude vyčleněno 90 milionů eur z Národního plánu obnovy a odolnosti. Díky dotacím může ENEL navýšit výrobní kapacitu vybudovat další linku. Itálie se tak brzy stane hlavním evropským místem pro solární panely.

Sázka na OZE

V italské Catanii v současnosti roste nová továrna, která v současnosti disponuje výrobní kapacitou 200 megawattů (MW) fotovoltaických panelů ročně. Díky této finanční injekci bude továrna schopna nově vyprodukovat až 3 gigawatty (GW).
Sázka na rozšíření závodu přinese také nové pracovní příležitosti. Do konce roku 2024 vznikne až 700 nových míst a dalších 1 000 pracovních míst pro spolupracující společnosti. Tento krok tedy nejenže podpoří udržitelnou energetiku, ale přispěje k ekonomickému růstu regionu.

Další expanze v USA

Italská energetická společnost Enel, která působí v řadě evropských zemí a je hodně aktivní i ve slovenské energetice, v červnu 2023 oznámila, že plánuje výstavbu největší továrny na fotovoltaické panely v USA.

Do nové továrny nedaleko města Tulsa v Oklahomě hodlá ENEL investovat více než jednu miliardu dolarů. Díky nové investici by zdě mělo vzniknout až 1 000 pracovních míst.

V první fázi má nová továrna společnosti ENEL v USA vyrábět 3 GW panelů ročně. Po rozšíření se počítá s navýšením výrobní kapacity až na 6 GW ročně.