Německo sází na balkónovou fotovoltaiku

Německý parlament nedávno schválen nový balík opatření na podporu fotovoltaik (tzv. Solarpaket 1). Jeho cílem je téměř ztrojnásobit solární výkon, aby Německo dosáhlo svých klimatických cílů pro rok 2030.  Součástí balíčku Solarpaket 1 je mimo jiné podpora „balkonové fotovoltaiky“.

Zdroj: IMAGO

Velký hit

Nový balíček Solarpaket 1 umožňuje v Německu mnohem jednodušší, a tedy i rychlejší zprovoznění balkonových fotovoltaických systémů (BFS). Díky prudkému pokles cen fotovoltaických panelů v posledních dvou letech jsou nyní v Německu cenově dostupné BFS velkým trendem. Investují do nich tisíce německých domácností.

Podle údajů národního energetického regulačního úřadu si jich od roku 2023 obyvatelé zaregistrovali více než 360 000, přičemž tahounem tohoto trendu je právě hlavní město Berlín.

Hlavní Město Berlín zavedlo na podporu BFS štědrou dotaci. Ta v současnosti činí  500 eur (12 000 Kč) na jeden panel typu plug-and-go pro BFS.  O tuto dotaci si ji požádalo téměř 10 000 Berlíňanů,  přičemž dvě třetiny z nich jich úřady schválily.

Jak Němci podporují balkonové elektrárny?

Na podporu BFS se v Německu přijalo několik opatření. Prvním z nich zrušení povinnosti instalace obousměrného elektroměru nebo-li digitálního elektroměru.

BFS mohou i nadále přechodně používat staré tradiční elektroměry. Tyto  elektroměry budou při dodávce elektřiny do sítě jednoduše fungovat obráceně (tj. mohou se otáčet pozpátku). To je pro spotřebitele výhodné, protože se sníží množství elektřiny, za kterou platí.

Dalším opatřením na podporu BFS je navýšení povoleného limitu pro jejich výkon. Pro nově instalované BFS platí v Německu zjednodušená registrace pro zařízení s instalovaným výkonem do 2 kW celkem a výkonem střídače do 800 voltampérů celkem.

V neposlední řadu platí pro BFS možnost přívodu elektřiny přes zásuvku, která je běžně uzemněna. Toto výrazně usnadní instalaci.