26 GW: Trh výkonové elektroniky loni dosáhl nového rekordu

Rok 2024 může přinést velké turbulence pro celosvětové výrobce solárních mikroinvertorů a optimalizérů  (tj. „výkonová elektronika“). Důvodem jsou zásadní změny v politice Net Meteringu v Kalifornii a také hromadění zásob na některých evropských trzích. Hlavní výrobci výkonové elektroniky však přesto očekávají další expanzi na trhu a rozšiřuje proto své portfolio.

Zdroj: SP Global

Dominance USA

Analytici společnosti S&P Global ve svém aktuální reportu předpokládají,  že v roce 2023 solární mikroinvertory tvořily 31 % trhu s výkonovou elektronikou na úrovni panelů a zbylých 69 % trhu připadlo na optimalizéry výkonu. Globální dodávky mikroinvertorů a optimalizérů výkonu vzrostly v roce 2023 o 19 % a dosáhly rekordní hodnoty ve výši 26 GW.

Trh výkonové elektroniky loni táhla zejména prudce rostoucí poptávka na evropských trzích v oblasti distribuované výroby (DG) solární energie a také silná poptávka ve Spojených státech (USA) po zařízeních, které umožňují rychle vypnutí zařízení  (tzv. „rapid shutdown“).

V roce 2023 se staly USA největším trhem pro mikroinvertory i optimalizéry výkonu. Nicméně,  silný růst v Evropě na klíčových trzích, ke kterým patřilo Německo a Nizozemsko, způsobil, že Evropa v roce 2023 představovala více než polovinu dodávek výkonové elektroniky.

V Asii zůstala klíčovým trhem Austrálie v oblasti výkonové elektroniky a jako rostoucí trhy se etablovaly Čína a Thajsko.

Významný trend

Podle analytiků S&P Global  se v oblasti výkonové elektroniky stal novým významným trendem  tzv. vícemodulové řešení, které umožnilo snížit náklady a vstoupit do trhu větších komerčních a průmyslových systémů (C&I). Současně na trhu výkonové elektroniky značně vzrostla konkurence.

Lídr trhu výkonové elektroniky, kterým byla izraelská společnost SolarEdge, čelila loni ostré konkurenci ze strany společnosti jako je Tigo Energy, Huawei Technologies a Sungrow. Tyto společnosti značně loni rozšířily své geografické působení na trhu výkonové elektroniky.

Na trh s mikroinvertory vstoupila řada nových subjektů, ke kterým patřily společnosti jako je  Growatt New Energy, SOFAR a GoodWe. Jejich záměrem je konkurovat lídrovi trhu mikroinvertorů, kterým je společnost Enphase Energy. Zejména to platí pro segment tzv. „balkónové fotovoltaiky“, které je považována za velmi perspektivní obchodní příležitost pro nové tržní subjekty.