104 MWp: Největší solární elektrárna v Česku se rodí znovu v Ralsku

V době solárního boomu před 14 roky se v Ralsku postavil komplex několika pozemních fotovoltaických elektráren (FVE) o výkonu 56 MWp. Nyní se v  bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku rodí ještě ambicióznější záměr na výstavbu nové FVE o výkonu přes 100 MWp.

Zdroj: NextTracker

Obří projekt

Podle deníku MladáFronta Dnes (dále jen MF Dnes) si kvůli záměru výstavby obří FVE si nechal Liberecký kraj zpracovat studii řešení na báňské univerzitě v Ostravě. Nová FVE by měla zabrat na letišti travnatou plochu o velikosti zhruba 75 hektarů. Další plochy podél letiště by se vyčlenily pro elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku.

Maximální varianta FVE o výkonu až 104 MWp počítá se zastavěním celé plochy letiště, nejmenší varianta, která by umožnila zachovat rekreační létání, by měla instalovaný výkon přes 67 MW. Již zítra budou krajští zastupitelé posuzovat tři varianty výstavby nové FVE.

Využít plochu letiště v Ralsku a pozemky kolem něj pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů zvažuje kraj už delší dobu. „Mohla by to být jedna z cest, jak čelit energetické krizi,“ uvedl loni ekonomický náměstek hejtmana Zbyněk Miklík.

„Nabídneme pozemky na směnu a zkusíme s krajem jednat o tom, že bychom ten jejich záměr rozdělili do tří menších, ať už třeba na území Ralska nebo okolních měst,“ řekl starosta Miloslav Tůma (ANO).

Změna územního plánu a posílení sítě

První záměry na výstavbu obří FVE přímo v blízkosti letiště se objevily už před 15 lety. Ze záměru ale tehdy sešlo. V blízkém okolí na pozemcích bývalého vojenského prostoru však vznikl komplex několika velkých FVE o výkonu 56 MWp. Elektrárna byla dokončena v roce 2010 na pěti lokalitách v oblasti Ralska a Mimoně a dnes ho provozuje skupina ČEZ.

Projekt výstavby nové solární elektrárny na letišti v Ralsku v blízké budoucnosti by si vyžádala i změnu územního plánu, který v současné podobě počítá s využitím plochy jen pro sport a rekreaci.

Záměr výstavby nové FVE počítá s využitím získané elektřiny pro potřeby Libereckého kraje. Novou elektrárnu bude nutné napojit do rozvodny v Novinách Pod Ralskem. Kvůli tomu se bude muset dobudovat zhruba osm kilometrů vedení vysokého napětí.

V rámci projektu FVE by musel přijít i proces posouzení celého záměru z pohledu vlivu stavby na životní prostředí, takzvaný proces EIA. Ze studie by také mělo být jasné, jak moc by se případný solární park dotkl či nedotkl využití letiště pro rekreační aktivity, které tam dnes probíhají.

„Elektrárna by byla schopná vyrobit dvakrát víc energie, než úřad a naše organizace ročně spotřebují,“ poznamenal hejteman Libereckého kraje Martin Půta. Pokud kraj a jeho organizace nebudou ve slunných dnech schopné energii spotřebovat, počítá se s využitím přebytků pro výrobu vodíku pomocí elektrolýzy vody.

Náklady na vybudování elektrárny studie odhaduje na 2,1 až 2,9 miliardy korun s návratností investice zhruba za devět let.