Zpomalí koronavirus přechod na OZE, nebo jej naopak urychlí?

Evropským tématem číslo jedna je aktuálně koronavirus. Zatímco probíhá kolektivní snaha zvládnout epidemii, začínají se objevovat první hlasy, které připouštějí, že jsme možná z nejhoršího venku, ale zároveň se ptají, co bude dál a zda se tato událost nějak podepíše mj. na investicích do obnovitelných zdrojů energie.

Zdroj: Aleo Solar

Zdroj: Aleo Solar

 

Je logické, že pokud celý svět očekává recesi, nevyhne se riziko mírného zpomalení žádnému oboru včetně energetiky. O tom, jak konkrétně bude budoucnost vypadat, zatím nejde s jistotou hovořit. Vycházet můžeme pouze z odhadů. Například britská konzultační skupina v oblasti energetiky a obnovitelných zdrojů Wood Mackenzie odhaduje, že COVID-19 v oblasti větrných elektráren sníží celoroční nárůst nového instalovaného výkonu o 4,9 GW na asi 73 GW.

 

Nejde však o zpomalení kvůli snížení investic či zájmu investorů do OZE projektů investovat. Tento problém má nejen v Evropě čistě praktický charakter. Čínská karanténa ze začátku roku způsobila, že na některé projekty budování obnovitelných zdrojů aktuálně chybí potřebný materiál. Plošné zavádění karantén a omezení vycházení zase zapříčinilo, že i když by některé projekty velmi rády pokračovaly, nejsou k dispozici pracovníci, kteří by je budovali.

 

Zatím se tak spíš zdá, že jde primárně o to vydržet, než opadnou bezpečnostní opatření, aby se kola ekonomiky mohla opět roztočit a OZE projekty se daly opět do pohybu. Šéf Mezinárodní energetické agentury Fatiha Birola ostatně vyjádřil názor, že světu se nyní otevírá výjimečná šance urychlit celkovou energetickou proměnu a přechod na OZE.

 

Podle Evropské asociace vydavatelů záruk původu vzrostla meziroční poptávka po „zelené energii“ o 11,7 %, zatímco její nabídka rostla jen o 3,5 %. Tento nepoměr bude mít samozřejmě pozitivní vliv na cenu.

 

Autor: Tomáš Voltr, Místopředseda představenstva Energy financial group