Žďár bude investovat do střešní fotovoltaiky a elektromobility. Chce se stát ekologickým městem
Reakce na změny klimatu
Kvůli zhoršení životního prostředí a dopadech změn se radnice Žďáru nad Sázavou rozhodla převzít společenskou a politickou zodpovědností k této problematice. „Pro mě osobně je udržitelnost životního prostředí a adaptace na změnu klimatu velice důležité a zásadní téma,“ říká žďárský starosta Martin Mrkos pro MF Dnes.
Jde podle něj hlavně o zdraví obyvatel a dopad na další generace. Podle starosty je potřeba vycházet ze selského rozumu a zkušeností předků a také toho, co umožňuje technologický pokrok.
Proto se město Žďár hodlá zaměřit na podporu elekromobility. Ve městě je už teď pět dobíjecích stanic, z toho dvě městské. Zaměstnanci města už používají dvě elektrokola a rok a půl také elektrickou multikáru za více než milion korun.
Investice do střešní fotovoltaiky a elektromobility
Město Žďár nad Sázavou má ve svém majetku přibližně čtyři a půl hektaru střech. Některé budou využity pro výrobu solární energie. „Chceme být alespoň částečně energeticky soběstační,“ plánuje starosta města Mrkos.
Od roku 2010 má město dobré zkušenosti s fotovoltaické panely, které jsou umístěny na střeše městské polikliniky. „Trend výnosu je od začátku okolo jednoho milionu korun ročně,“ dodává Mrkos.
Žďár také hodlá investovat do elektromobility. Ve městě je aktuálně pět dobíjecích stanic, z toho dvě městské. „Získali jsme dotaci na pořízení dvou elektrických aut. Minimálně jedno, které využívá městský úřad vyloženě pro ježdění po městě, by mělo být elektrické,“ řekl Mrkos. Zaměstnanci města už používají dvě elektrokola a rok a půl také elektrickou multikáru za více než milion korun, kterou využívají pracovníci zajišťující úklid města.
Podle starosty sice není jasné, kam se automobilový průmysl posune a do jaké míry se elektromobilita prosadí, Žďár chce být ale připravený. „Když se někde ve městě buduje parkoviště, pokládáme zároveň chráničky, aby se v budoucnu mohla dobíjecí infrastruktura dodělat a nemuselo se později zasahovat do parkoviště,“ řekl Mrkos.
Co nový plán města dále obsahuje?
Kromě střešní fotovoltaiky a elektromobility plánuje město Žďár nad Sázavou investovat do výstavby zelených střech a fasád městských budov, využívání odpadní a dešťové vody nebo obnovení polních cest.
„Máme připravený projekt na ozelenění střechy zasedací místnosti bývalého městského úřadu na náměstí Republiky. Počítáme statiku dalších střech, například 5. základní školy, krčku polikliniky a mateřské školy ve Vančurově ulici,“ zmínil starosta Mrkos s tím, že město má vytipované další objekty.
Ve Žďáře se také začnou objevovat zelené fasády z popínavých rostlin. „Loni jsme vysadili první tři soubory popínavých rostlin na štíty stěn holobytů v Brněnské ulici, jižní straně městského úřadu nebo opěrné zdi u vodárny na Farských humnech,“ informoval starosta o dalším opatření.
Do opatření zahrnuje i nové cyklostezky, které spojí Pilskou nádrž se Stržanovem, nové napojení cyklostezky u jezu v ulici 1. máje a napojení z Klafaru na páteřní městskou cyklostezku.
Vedení města se chce zaměřit také na svoje zemědělské pozemky. „Budeme je pronajímat těm zemědělcům, kteří hospodaří ekologicky nebo šetrněji ke krajině. Často jsou pole jen chemizovanými lány mrtvé půdy,“ uzavírá starosta Mrkos.