Vyplatí se udržitelná dlouhodobá investice do kvalitních technologií od SolarEdge a Canadian Solar?

„Systém s kvalitními střídači a panely od SolarEdge a Canadian Solar představuje jednu z nejlepších investic, jaké jsem kdy udělal – pro sebe, svoji rodinu, pro naši finanční pohodu a životní prostředí. Systém je dokonalý a dávám mu plných 10 bodů,“ říká Bogdan, který nedávno investoval do nové fotovoltaické elektrárny. Na realizaci tohoto projektu se dodávkami FV komponentů podílela společnost Solarity.

Zdroj: Solarity

Zdroj: Solarity

Konec vysokých účtů za elektřinu

 

Vysoké účty za elektřinu a přání udělat něco pro životní prostředí motivuje stále větší počet domácností k přechodu na solární energii. Instalace fotovoltaického systému náklady podstatně snižuje a znamená spolehlivou dodávku elektřiny.

 

Společnost Solarity pro vás připravila případovou studii fotovoltaického systému instalovaného jejich partnerem na Ukrajině, společností SUNSAY Energy.

Instalace v obytné lokalitě Pljuty, Ukrajina

 

Bogdan, klient společnosti SUNSAY, si objednal instalaci fotovoltaického systému v obci Pljuty, asi 40 km od Kyjeva. Během pouhých pěti dnů mu odborní technici dokázali nainstalovat systém na jeho dům. Bogdan se pro instalaci fotovoltaického systému rozhodl po vyhodnocení tří faktorů:

 

-vyrábět solární energii je efektivním zhodnocením volných finančních prostředků a dává to prostor pro každoroční příjem v dlouhodobé perspektivě.
-došlo k rapidnímu poklesu cen solárních panelů a tzv. zelené tarify na Ukrajině přinesly ekonomickou výhodnost a příznivé podmínky pro dlouhodobé investice.
-Bogdan se chtěl připojit ke světovému trendu transformace energetiky: k síti zodpovědných lidí, kteří se ať už z morálních nebo finančních důvodů aktivně podílejí na snižování energetického odpadu a na ochraně životního prostředí.

 

Využití kvalitních technologií na fotovoltaické instalaci

Na systém byly použity následující produkty:

 

– Solární panely: Canadian Solar 310 W mono
– Optimizéry: SolarEdge P700
– Střídač: SolarEdge 27.6 K.

 

Výroba vlastní elektřiny nejefektivnějším způsobem

 

„Opravdu neexistuje důvod neinstalovat kompletní fotovoltaický systém jako je SolarEdge. Nejen kvůli přijatelné ceně a příjmům navíc, ale i kvůli snadné instalaci a užívání,“ říká generální ředitel a zakladatel společnosti SUNSAY.

 

 

Vedle snahy podílet se na pozitivních globálních změnách musíme vidět i několik jednoduchých energetických aspektů. Od instalace 28,2 kWp může Bogdan očekávat střední energetický výkon až 35 000 kWh za rok, což znamená roční výnos zhruba 4300 USD (v závislosti na zelených tarifech).

 

Canadian Solar

 

Společnost SUNSAY je přesvědčena, že: „pozice panelů Canadian Solar na trhu potvrzuje jejich kvalitu.“

 

Canadian Solar se dlouhodobě drží mezi 5 nejlepšími výrobci solárních panelů kategorie TIER 1, což dokazuje silnou dodavatelskou pozici v celosvětovém měřítku. Kromě pozice na trhu a kvality je značka zajímavá i cenově. Její poměr kvality a ceny je vynikající.

 

SolarEdge

 

„Se SolarEdge se nemusíme bát sněhu, špíny, nečistot, ani zastínění.“

 

V tradičním fotovoltaickém systému jakýkoliv slabší, drobně zastíněný nebo mírně poškozený panel ovlivní celkovou funkčnost a energetický výnos systému. Pro systém s optimizéry SolarEdge to neplatí. Ty umožňují, aby každý panel generoval maximum energie s minimálními ztrátami.

 

Panely lze instalovat na většinu střech z nejrůznějších materiálů. Díky kombinaci s řešením SolarEdge mají panely výborný poměr plošného využití. Každý coul střechy dokážou efektivně využít a umožňují tak nejvyšší možný výkon.

 

Monitorovací systém SolarEdge

 

„Výkon svého systému mohu snadno sledovat na svém mobilu nebo počítači“.

 

SolarEdge umožňuje také monitorování v reálném čase pomocí aplikace v telefonu, webové aplikace na počítači nebo jiném zařízení – snadno a zdarma. Monitorovací systém kontinuálně sleduje efektivitu a produktivitu každého solárního panelu.

Denní produkce panelů

Připojení střídače SolarEdge k internetu dovoluje přenášet údaje ze solárního systému do monitorovacího systému, a tedy zobrazit a sledovat výkon každého panelu. Umožňuje tak mimo jiné identifikovat panel, který nemá očekávaný výkon a vyžaduje opravu.

Monitoring a vyhodnocení produkce na části instalace

 

 

 

Produkce systému po dnech a týdnech za duben 2020 a Denní produkce v období 21.-28. dubna 2020

 

Denní produkce, 16. března, 2020

 

Enviromentální benefity

Údržba a bezpečnost

 

Vedle velmi efektivní výroby má řešení společnosti SolarEdge další výhodu, minimalizuje bezpečnostní rizika. Integrovaná funkce SolarEdge SafeDC eliminuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem při instalaci, údržbě nebo při požárním zásahu. Je samozřejmostí, že SolarEdge poskytuje i dlouhou záruční dobu: 25 let na optimizéry a 12 let na měniče.

 

V případě technických problémů se sítí, rozvody apod. se funkce SafeDC spíná automaticky a uvádí celý systém do „bezpečnostního režimu“ s omezením napětí v solárních panelech (resp. optimizérech) na 1 Volt. Tím je zajištěna maximální bezpečnost a ochrana pro instalační techniky, pracovníky údržby nebo hasiče. Spolu s další integrovanou funkcí, která chrání před elektrickými oblouky (dle normy UL1699B), je také zajištěna bezpečnost pro dům a rodinu klienta.

 

Investice do budoucnosti

 

Návratnost celého systému 6 let charakterizuje efektivitu investice do budoucnosti a skvělou udržitelnost tohoto způsobu výroby elektřiny. Dlouhodobé přednosti technicky vyspělého systému jsou (ve srovnání s levnějšími a méně efektivními systémy) podstatné. Bližší informace o cenovém srovnání standardních systémů se systémem SolarEdge naleznete v článku o ukazatelích LCOE.

Přehled produkce elektřiny 27. dubna 2020

 

Případovou studii zpracovala společnost Solarity. Produkty Canadian Solar i SolarEdge jsou dostupné na e-shopu společnosti.