Ve volbách uspěl „zelený prezident“. Ale poraženými se staly větrníky a soláry

V sobotu 28. ledna 2023 si drtivá většina Čechů zvolili nového prezidenta Petra Pavla, bývalého armádního generála. Nový prezident se na rozdíl od Andreje Babiše, který ve volbách neuspěl, hlásí nejen k zakotvení Česka do „západní Evropy“, ale také podporuje Green Deal a výstavbu obnovitelných zdrojů energie, které zatím v Česku nemají na „růžích ustláno“?

Voliči zamítli nové větrníky i soláry 

Souběžně s prvním kolem prezidentských voleb se konaly referenda a hlasování občanů o stavbách velkých větrných a solárních elektráren. Zatímco ve volbách zvítězil prezidentský kandidát, který preferuje Green Deal a OZE, voliči vystavili „stopku“ novým zeleným elektrárnám.

Obyvatelé obce Plzeňsku a Liberecku odmítli stavby větrných elektráren. Podobně proběhlo v minulém týdnu hlasování o velké pozemní solární elektrárně na obecním zastupitelstvu v Chomutově, které projekt odložilo.

Lidem na Frýdlantsku vadila výška a vyšší výkon nových větrných elektráren, negativní dopad na přírodu, světlo a také hluk, které větrné elektrárny vydávají. Je zvláštní, že lidem vadí „větrníky“, ale na stejné vysoké stožáry vysokého napětí jsou schopni bez námitek koukat a tolerovat je.

Podobný vývoj nastal i v případě schvalování nové velké pozemní fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku. Plánovaná solární elektrárna by měla v budoucnosti zásobovat elektřinou výrobní jednotku na likvidaci plastů. Zde projekt komplikuje opozice při jednání na radě města.

Energocentrum Chomutov byla založena před rokem za účelem financování projektu solární elektrárny bankou. Je to běžná praxe, která však narazila na nepochopení opozice v Chomutově, která novou společnost s krátkou historii považuje „za netransparentní“.

Nový zelený prezident

Nově zvolený prezident Petr Pavel se na rozdíl od současného prezidenta Zeman staví pozitivně k  závazku Green Dealu i výstavbě nových OZE.  Prezident Zeman výstavbu zejména velkých fotovoltaických elektráren odmítá a v minulosti dokonce na jejich investory hodlal potrestat omezením podpory.

„Pokud se nám něco nelíbilo, měla vláda jednat, když byl prostor. Green Deal je realita, před kterou neutečeme. I když je válka a jsme v problémech, dramatická situace ohledně kvality životního prostředí tím nezmizela,“ píše na svém webu prezident Pavel.

Pavel se také hlásí k hodnotám jako je ochrana životního prostředí. „Ochrana životního prostředí pro mě není extremismem, ale praktickým úkolem,“ dodává Pavel s tím, že prezident by v tom měl jít příkladem.

Podpoří výstavbu OZE nový prezident?

Rozvoj OZE v Česku zbytečně v minulosti blokovali nejen politici, ale zejména i lidé sedící na radnicích či obecních zastupitelství, kteří si vytvořili mentální blok ve svých hlavách vůči rozvoji zelené energetiky.

Asi nejlépe celou situaci popsal Martin Bursík, předseda představenstva Evropské federace obnovitelných zdrojů (EREF) v rozhovoru pro náš portál:  

„Předně se musíme zbavit bariéry v našich myslích nebo chcete-li mentální bariéry. V tomto ohledu energetická krize otevřela většině společnosti i politiků oči. Obnovitelné zdroje mají podporu veřejnosti. Každý – kdo může – instaluje fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo, firmy investují miliardy do vlastních zdrojů určených pro vlastní spotřebu,“ řeká Bursík.

Podle Štěpána Chalupy, předsedy komory obnovitelných zdrojů, by podpoře OZE nejvíce pomohla osvěta a důraz z nejvyšších pater politiky. „Je potřeba vysvětlovat široké veřejnosti, která z velké většiny nedomýšlí, že potřebujeme každý domácí obnovitelný zdroj. Pomáhá nám to, abychom nebyli závislí na Putinovi, na jiném šílenci nebo třeba na tom, jestli je rozzuřený Atlantik a dostane se k nám zkapalněný plyn z USA. Proto je nejlepší vyrobit si elektřinu tady,“ říká Chalupa v rozhovoru pro deník  MF DNES.

V této souvislosti je podle Chalupy nutné zdůrazňovat, že větrník za dvorkem může přinést benefity i v podobě finanční odměny přímo dotčeným domácnostem, pokud se na tom občané se stavebníkem dohodnou. Možností je rovněž ujednat si podílnictví v elektrárně a získávat díky tomu dividendy.

Právě úlohou nového prezidenta a většiny politiků by měla být aktivní podpora rozvoje OZE. Svým příkladem a jasnými stanovisky ve prospěch výstavby zelených zdrojů by politické špičky včetně prezidenta měli i vyvracet „mýty“ o škodlivosti větrníků či solárů v hlavách některých našich občanů.

Půjde v tomto směru správným příkladem nový prezident Pavel?