Trendy v oblasti instalací velkých fotovoltaických elektráren pohledem společnosti KASKA

Společnost KASKA s.r.o. z Českých Budějovic je jedním z nejvýraznějších českých hráčů na poli fotovoltaických elektráren (FVE). Letos společnost oslavila 25 let trvání. Jaké má firma zkušenosti, reference a přednosti? Jaké trendy v oblasti výstavby FVE letos očekává?

Zdroj: KASKA s.r.o.

Expert na velké elektrárny

Společnost KASKA s.r.o. se primárně specializuje na rozsahově větší solární parky. Řadí se mezi české hráče s největšími mezinárodními zkušenostmi, stavěla fotovoltaické parky o velikostech přes 50 MWp a velké carporty, například 4,6 MWp pro tisíce aut.

Společnost provádí instalace větších fotovoltaických celků, a to jak kompletní mechanické montáže, tak i elektromontáže. Zaměřuje se prakticky na všechny hlavní druhy fotovoltaiky: na FVE na volné ploše, velké průmyslové střechy, carporty, ale rozjíždí i agrovoltaiku a plovoucí FVE.

V dnešní době je společnost KASKA s.r.o.  schopna zajistit kompletní velkou FVE včetně projektu, dodávky materiálu a jeho montáže a projektového řízení. Společnost spolupracuje s nejvýznamnějšími stavebními a EPC dodavateli.

Skutečné reference a certifikace

„Zákazníkům po celé EU dodali již více než 900 MWp fotovoltaických elektráren, v posledních letech převážně v západní Evropě. Nainstalovala přes 2 miliony fotovoltaických panelů, tisíce kilometrů kabelů, zatloukli statisíce sloupků a zemních vrutů„, říká Václav Kaska, zakladatel a jednatel společnosti KASKA s.r.o..

„Díky tomu je naše firma  v současné době jedním z nejzkušenějších společností na trhu velkých FVE nejen v České republice, ale i respektovaným hráčem v evropském měřítku, a to i se zkušenostmi s veřejnými zakázkami a veřejným sektorem,“ dodává Václav Kaska

„Jednou z konkurenčních výhod společnosti KASKA s.r.o.  jsou její zaměstnanci a vlastní široký strojový a vozový park. Společnost má bohaté zkušenosti s velkými FVE a s projektovým řízením staveb, ke kterým by si v ČR v poslední dekádě „nečuchla“, „ zdůrazňuje Václav Kaska.


Zdroj: KASKA s.r.o.

Zaměstnanci společnosti KASKA s.r.o. jsou jazykově vybaveni, disponují odbornými znalostmi a jsou orientováni na výsledek. Kromě desítek vlastních zaměstnanců s ní dlouhodobě a výhradně spolupracují prověřené montážní týmy čítající cca 100 profesionálních a reálných pracovníků.

KASKA s.r.o. má certifikované systémy ISO 9001 (kvalita), ISO 14001 (ŽP) a ISO 45001- standard pro bezpečnost práce (OHAS).

Trendy roku 2023

Rok 2023, ač velice úspěšný, byl mimo jiné ve znamení čekání a posouvání projektů. U velkých projektů je mnoho vlivů, které někdy mají za následek posunutí jejich realizace, a to někdy i v pěkných letních dní do studené a blátivé zimy.

Čekalo se i na materiál, někdy kvůli jeho nedostupnosti a někdy kvůli očekávání poklesu cen. Zároveň v minulém roce opět došlo ke zvýšení cen práce a ostatních nákladů na realizaci.

Český trh se už také probouzel, ale jen pomalu. Z pohledu profesionálního dodavatele montáží zvyklého na určité standardy evropského trhu vidíme, že se český trh velkých FVE se zatím pomalu probírá ze svého třináctiletého spánku.

„Některé projekty na českém trhu jsou již připravené, ale většinou trpí neduhy jak technickými, tak ekonomicko-právními. Očekáváme, že v roce 2024 a v následujících letech se trh rozjede do standardní podoby s moderními a dnes zcela komoditními řešeními běžnými na trzích, kde se solární energetika v minulé dekádě rozvinula jako standardní odvětví ekonomiky,“ uzavírá Václav Kaska, jednatel společnosti KASKA s.r.o..