Tesla spustí výrobu elektromobilů ve třetí gigatovárně v Číně již na podzim

Výrobce elektromobilů Tesla urychluje dokončení strategického projektu v Číně, kterým je třetí gigatovárna na výrobu elektromobilů v Šanghaji. Podle analytiků společnosti Morgan Stanley jsou stavba i dodavatelé komponentů připraveni na zahájení výroby elektromobilů od počátku listopadu letošního roku.

Tesla

Tesla přitom loni v říjnu oznámila, že podepsala v Číně smlouvu na pozemek o rozloze 860 tisíc metrů čtverečních, kde plánuje postavit svůj závod Gigafactory za zhruba 2 miliardy dolarů s roční kapacitou půl milionu elektromobilů.

Urychlení expanze

Tesla má v plánu mnohem více prohloubit své aktivity na území Asie. Pomůže jí k tomu i výstavba Gigafactory 3, se kterou má skutečně ambiciózní plány. Díky novému závodu by se měla  její produkce elektromobilů zdvojnásobit.

Oproti všem předpokladům se Tesle v Číně podařilo urychlit výstavbu Gigafactory 3. Továrna je k dnešnímu dni prakticky dokončena s tím, že poslední stavební práce ustanou v září.

„Zrychlujeme výstavbu naší šanghajské továrny, u které očekáváme, že výstavba proběhne velmi rychle díky zkušenostem získaných ze stavby linek pro výrobu Modelu 3,“ uvedla Tesla ve své poslední čtvrtletní zprávě.

Podle analytika Adama Jonasa, který minulý týden navštívil stavby třetí gigatovárny v Šanghaji je Tesla připravena zahájit výrobu elektromobilů Modelu S a X. V těchto dnech Tesla jedná o dodávkách baterií se dvěmi společnostmi, ke kterým patří Tianjin Lishen a LG Chem

Rozvoj byznysu na největším světovém trhu

Čína je v současnosti největším světovým trhem elektromobilů na světě. Loni se zde prodalo více než 1 milion elektromobilů.

Tesla čelí hrozbě zavedení cel na dovoz elektromobilů do Číny poté, co americký prezident uvalil vysoká cla na dovoz některých čínských produktů do USA. Tesla se zatím daří v Číně navyšovat prodej svých elektromobilů, a to i přes pokračující napjaté obchodní vztahy mezi USA a Čínou. Aby Tesla předešla hrozbě uvalení cel na dovoz elektromobilů, rozhodla se výstavbu Gigafactory v Číně ještě více urychlit.

Díky štědré podpoře čínské vlády pro výstavbu nových továren v oblasti elektromobility nemá Tesla žádný problém s financování své čínské expanze.. Podle informací čínských médií má již Tesla zajištěno profinancování investice s pomocí čínské vlády, která poskytuje vysoké dotace. Když si k tomu přičteme pomoc od místních bankovních domů, které jsou Tesle připraveny dát skutečně štědré úvěry, není zde již žádná překážka, na kterou by zahájení výroby elektromobilů v Číně narazit.

Tesla zatím nespecifikovala objem výrobu nových elektromobilů v čínské továrně v letošním roce, ale Elon Musk očekává až 3000 kusů týdně již v letošním roce. Podle analytiků Morgan Stanley se však Tesle podaří naplnit až v roce 2022.