Tesla sází na nový byznys v oblasti obchodování s elektřinou s využitím baterií elektromobilů?

Americký výrobce elektromobilů a baterií Tesla se tento týden rozhodl vstoupit do nové sféry podnikání. Podle informací britských médií společnost požádala o licenci na obchodování s elektřinou ve Velké Británii. Tesla se tak pouští do příprav na vybudování energetické společnosti, která by mohla využívat technologii baterií ve svých elektromobilech.

Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

 

Nový byznys

 

Tesla není zdaleka jedinou automobilkou, která usiluje o nový obchodní model. Podobné záměry má například Volkswagen nebo Daimler. Cílem těchto společností je dodávat svým zákazníkům čistou energii pro napájení elektromobilů.

 

Podle informací britských médií si Tesla zažádala o britskou licenci pro poskytovatele elektrické energie, což naznačuje přípravy na vstup společnosti do britského energetického sektoru. V budoucnu se tak Tesla možná stane novým hráčem na energetickém trhu ve Velké Británii.

 

Tesla by mohla nabídnout britské národní rozvodné síti National Grid například podporu prostřednictvím stejné technologie baterií, které využívá i ve svých elektromobilech (například pro vyrovnání vyššího zatížení sítě, případně pro napájení sítě v době výpadků). Současně není vyloučena ani možnost uplatnění softwarového energetického managementu Tesly s označením Autobidder, díky kterému by společnost mohla fungovat jako zprostředkovatel mezi producenty energií a spotřebiteli.

 

Platformu Autobidder již Tesla nabízí zákazníkům v Austrálii, kde majitelům nemovitostí umožňuje například automatické přepínání na energetické tarify s levnější energií získanou z obnovitelných zdrojů. Tedy samozřejmě v závislosti na možnostech trhu.

 

Tesla je v Austrálii velmi úspěšná v rámci prodej svých domácích baterií Powerwall. Díky spolupráci baterií Powerwall se softwarem Autobidder mohou australské domácnosti ukládat například levnější energii získanou v nižším tarifu, tedy mimo vrcholnou spotřebu. Systém je navíc schopen se přizpůsobit běžnému schématu využívání energií, což by mělo vlastníkům výrazně ušetřit peněženky.

 

Další proměna

 

Tesla již možná nebude pouze úspěšným výrobcem elektromobilů a baterií. Její expanze do energetického byznysu jí otevírá další možnosti rozvoje svých podnikatelských aktivit.

 

Jednou z novinkou na britském trhu je například spolupráce Tesly se společnosti Octopus Energy, která nabízí speciální tarif pro majitele elektromobilů. Vyloučit nelze ani kombinaci různých těchto přístupů, tedy produkci elektřiny Teslou, přeprodej elektrické energie, nebo nabídky akumulátorových a fotovoltaických systémů na britském trhu.

 

Co přesně však Tesla chystá na britském trhu, prozatím není jasné. Každopádně se Tesla postupně mění z automobilky na novou společnost nabízející řadu dalších služeb pro své zákazníky.