Tesla připravuje další gigatovárnu v Německu

Americká automobilka Tesla dokončuje výběr umístění evropské Gigafactory. Bude se nacházet v Německu v  Dolním Sasku. Informuje o tom německý regionální list Nordwest Zeitung.

Tesla


Rozhodnutí do konce letošního roku

Tesla již od roku 2017 hledá novou lokalitu pro výrobu elektromobilů v Evropě. Svého času byla ve hře i České republika, ale podle posledních vyjádření zástupců Tesla má největší šanci na umístění nové Gigafactory pravděpodobně Německo.

Podle německých médií Bernd Althusmann, dolnosaský ministr hospodářství, už nějaký čas doprovází zástupce společnosti Tesla při obhlídkách vhodných lokalit. Obzvláště prý mají políčeno na jednu poblíž měst Emden i Emsland v Dolním Sasku. Ještě před tím Tesla několikrát kontaktovala zástupce Dolního Saska s cílem zajistit místo, které bude blízko k pobřeží, čemuž obě města vyhovují.

Pro Teslu se jedná o výhodnou lokalitu ještě z jednoho důvodu. Obě města se nachází  nedaleko hranice s Nizozemskem, kde má Tesla své hlavní evropské ústředí. Tesla však zatím definitivní lokalitu evropské gigatovárny oficiálně nekomentovala, ale připustila, že rozhodnutí padne do konce letošního roku.

Až 2000 nových pracovních míst

Podle Althusmanna ovšem nepůjde o „evropskou gigatovárnu“ ve stylu první Gigatovárny v Nevadě, nýbrž pouze o továrnu vyrábějící elektromobily, nikoliv baterie. Tedy podobnou té, která se momentálně dokončuje v Číně.

Nová evropská továrna Tesly by podle místního politika mohla vytvořit jeden až dva tisíce nových pracovních míst. Elon Musk už před pěti lety naznačil, že nová továrna nejspíš vznikne v Německu. Spekulace zesílily v průběhu minulého roku, kdy se souběžně hovořilo také o Nizozemsku.

Mezi výhody Dolního Saska patří dobré napojení na evropské dopravní sítě včetně přístavů, dobré zázemí pro výzkum a orientace Německa na obnovitelné zdroje energie. „Zároveň je Německo předním světovým regionem, pokud jde o výrobu aut“, dodal Althusmann.

Německá média tvrdí, že výroba elektromobilů by se v nové evropské továrně měla spustit již v roce 2021. Díky nové investici Tesla  nová továrna vytvoří 1000 – 2000 pracovních míst.