Tesla nestíhá vyrábět baterie. Plánuje navýšení výroby

Japonský ekonomický deník Nikkei  minulý týden informoval, že japonský výrobce bateriových článků Panasonic rozšíří výrobu v Tesla Gigatovárně 1 v Nevadě v USA. Kvůli rostoucímu zájmu Tesly o bateriové produkty proto Panasonic v USA nově instaluje další výrobní linku bateriových článků.

Zdroj: Tesla

Zdroj: Tesla

 

Investice za 100 milionů dolarů

 

V současnosti v Gigatovárně 1 v USA pro Teslu vyrábí Panasonic bateriové články  typu 2170 (70 mm výška, 21 mm průměr). Podle deníku Nikkei v současnosti Tesla disponuje v Gigatovárně 1 ce celkem 13 výrobními linkami, kde se vyrábí bateriové články. Na počátku září bude Panasonic investovat 100 milionů dolarů do zprovoznění nové čtrnácté výrobní linky v Nevadě.

Díky nové investice se tak roční výrobní kapacita mí zvýšit o desetinu na 39 GWh. Panasonic hodlá také zvýšit i kapacitu současně vyráběných článků o 5 %. Bližší informace Tesla oznámí v rámci svého eventu Tesla Batter Day již 22. září.

Velký zájem o baterie

Díky rozvoji elektromobility a systémů skladování energie z OZE má Tesla řadu projektů po celém světě, kde instaluje svá bateriová řešení. Největší akumulátor Tesly instalovaný u větrné farmy Hornsdale v Austrálii v roce 2018 se natolik osvědčil, že se letos dočkala rozšíření o 50 MW/64,5 MWh na celkově 150 MW/193,5 MWh. V současné době již probíhá testování a ostrý provoz by měl být spuštěn na podzim.

Velkokapacitní bateriové systémy skladování energie (BESS) jsou hlavním „motorem růstu“ poptávky po bateriích Tesly spolu s boomem elektromobility ve světě. Tesla nestíhá pokrýt poptávku po BESS, a proto navyšuje výrobní kapacity.

Díky úspěchu BESS pro poskytování regulačních služeb v  jižní Austrálii, která trpí nestabilitou elektrické rozvodné sítě v důsledku prudkého rozvoje OZE v této oblasti, se investice to tohoto zařízení rychle vrátila a také a prokázala, že toto řešení má v energetice svoje významné místo.

Na tento trend reagují další energetické společnosti v USA. Například velká energetická společnost PG&E nedaleko rozvodné stanice Moss Landing v okresu Monterey v USA buduje ve spolupráci s Teslou nové BESS o výkonu a kapacitě 182,5MW/730MWh. Společnost PG&E  drží dokonce opcí na rozšíření tohoto BESS na 1,1 GWh.