Tesla již vydělává více na prodeji baterií než na solárech

Společnost Tesla se chlubí rekordními prodeji bateriových úložišť energie (BESS). Podle zakladatele společnosti a jejího ředitele Elona Muska bude právě prodej BESS hnací silou byznysu Tesly v roce 2024. Rozhodně to nebude fotovoltaika, kde společnost zažívá propad instalací.

Zdroj: Tesla

Rekordní prodej baterií 

Při oznámení hospodářských výsledků za rok 2023 Tesla potvrdila, že instalace BESS za celý rok 2023 vzrostly o 125 % oproti roku 2022 na 14,7 GWh. Její zisk v tomto segmentu se téměř zečtyřnásobil.  

Loni se tak v podstatě naplnila vize Elona Muska, který v roce 2019 předpověděl,  že byznys s akumulací Tesle poroste mnohem rychleji než automobilový průmysl.

„Moje předpověď se již potvrdila,“ komentoval  Elon Musk vývoj prodeje BESS během konferenčního hovoru, na kterém vedení společnosti diskutovalo o nejnovějších finančních výsledcích.

Růst energetického byznysu

Energetický segment společnosti Tesly, který zahrnuje prodej BESS a fotovoltaických elektráren vykázal v posledním čtvrtletí roku 2023 tržby ve výši 1,438 miliardy dolarů. USD, což jsou mnohem lepší výsledky při srovnání ve stejném čtvrtletí roku 2022 (1,31 mld. USD).

Za celý rok 2023 dosáhl energetický segment společnosti Tesla tržeb ve výši 6,035 miliardy dolarů, což je výrazně více než o rok dříve (3,909 miliardy dolarů) a o dva roky dříve (2,789 miliardy dolarů).

V roce 2024 Tesla očekává další růst tržeb z prodeje BESS, protože společnost pokračuje v navýšení výroby baterií v nové megatovárně v Lathropu v Kalifornii ve výši až 40 GWh ročně.

Podobnou továrnu bude mít Tesla k dispozici v Šanghaji v Číně, která je schopná vyrábět až 40 GWh baterií. Společnost předpokládá její uvedení do provozu ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Segment BESS by se měl v budoucnosti rychle rozšiřovat. Navíc, je velmi pravděpodobné, že Tesla v budoucnu postaví podobný závod i v Evropě. Zatím ve své továrně v Německu vyrábí pouze elektromobily.

Problematické soláry

Na skvělé výsledky, které Tesla dosáhla v oblasti prodeje BESS, však nenavázala divize odpovědná za dodávky fotovoltaických elektráren. V roce 2023 dodala Tesla fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 223 MW. V porovnání s instalacemi provedenými v letech 2022 (348 MW) a 2021 (345 MW) se jedná o výrazný pokles.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 dodala společnost Tesla fotovoltaické instalace o výkonu pouhých 41 MW, což je zásadní pokles při srovnání se 100 MW instalovaných fotovoltaických systémů ve stejném období roku 2022.

Propad prodeje solárních elektráren zdůvodňuje Tesla nižší poptávkou po střešních fotovoltaických elektrárnách v USA, která je prý způsobena vysokými úrokovými sazbami.