Švýcarsko se stalo novým gigawattovým trhem v Evropě

Ve Švýcarsku se v roce 2022 instalovalo o 58 % více solárních panelů než v předchozím roce. S instalovaným výkonem ve výši 1083 megawattů se země stala nový „gigawattovým trhem“ v Evropě.

Zdroj: Swissolar


Dvakrát více solárů než v Česku

Celkově byly na konci roku 2022 ve Švýcarsku instalovány solární panely o výkonu 4,74 gigawattů (GW). Je to téměř dva krát více než v Česku (cca 2,5 GW).

Loňský růst fotovoltaického trhu ve výši 1083 MW překonal prognózy expertů. Nově instalovaný fotovoltaický výkon vzrostl oproti roku 2021 o 58 % na novou rekordní hodnotu ve výši 1083 MW.

„Fotovoltaické elektrárny se loni rozvíjely ve všech podobách, od balkonových instalací přes střechy komerčních podniků až po rozsáhlé pozemní instalace. Loňský boom potvrzuje, že solární energetika může výrazně přispět k přechodu na novou energetiku,“ komentuje vývoj trhu David Stickelberger, analytik švýcarské solární asociace společnosti Swissolar. 

V roce 2022 činil podíl solární energie na  pokrytí celkové spotřeby elektřiny ve Švýcarsku 6,76 % (v roce 2020: 4,89 %). V letošním roce bude solární energie pokrývat dokonce více než 8 % poptávky po elektřině.

3500 nových pracovních míst

Přibližně každý třetí nově instalovaný fotovoltaický systém na rodinném domě ve Švýcarsku byl kombinován s bateriovým systémem o kapacitě 15 kWh. Celková instalovaná kapacita bateriových úložišť ve Švýcarsku na konci roku 2022 činila 327 000 kilowatthodin (kWh), což je dostatečné množství pro zásobování 35 000 domácností elektřinou po dobu jednoho dne.

Celkem se loni v zemi „helvetského kříže“ proinvestovalo cca 2,5 miliard švýcarských franků ve fotovoltaice.  Zvýšená poptávka po solárních elektrárnách v roce 2022 přispěla k tvorbě 3500 nových pracovních míst.

Další boom

Podle národní energetické koncepce se má ve Švýcarsku v roce 2035 vyrábět 35 terawatthodin elektřiny z nových obnovitelných zdrojů energie, z toho většina ze solárních elektráren. Toto představuje přibližně sedmkrát více, než je tomu dnes.

Rychlý růst fotovoltaického trhu ve Švýcarsku ukazuje, že dosažení tohoto cíle je zcela reálné. Podle analýzy švýcarské solární asociace Swisssolar lze jen na vhodných střechách a ročně vyrobit více než 70 terawatthodin solární energie.

Pro letošní rok očekává Swissolar nárůst nově instalované kapacity ve fotovoltaice ve výši 1 300 až 1 400 MW.