Sovička (Panattoni): Dotace již nepovažujeme za správný nástroj pro rozvoj fotovoltaiky

Zdroj: Panattoni

„Náš postoj rozvíjet fotovoltaiku bez dotací vychází  z naší filosofie udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Na realizaci ekologických řešení nepotřebujeme od státu peníze, stačí nám, aby nám kladl co nejméně legislativních překážek,“ říká Pavel Sovička, Managing Director,  společnosti Panattoni Czech and Slovak v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz.

SN: Proč sázíte na rozvoj FVE bez dotací, když za období 03-08/2022 více než 3400 českých firem požádalo MPO o nové dotace z programu Národní plán obnovy na střešní FVE za více než 16 mld Kč?

Solární zdroj energie samozřejmě nenahradí stabilní zdroje, jako jsou jaderné elektrárny, ale umožní výrobcům a uživatelům průmyslových nemovitostí snížit či podstatně omezit využívání elektřiny z distribuční sítě na chlazení a klimatizaci budov, dobíjení elektromobilů, svícení a další činnosti související s provozem.

Naším cílem je otevření potenciálu nezastavěných (a dle územního plánu nezastavitelných)  ploch. Dotace na střešní FVE chápeme jako určitý nástroj na snížení vyšších nákladů spojených s instalací FVE na střeše.  Dotace  navíc představují jen peníze vybrané z kapes daňových poplatníků.

Náš postoj dlouhodobě vychází  z naší filosofie udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Na realizaci ekologických řešení nepotřebujeme od státu peníze, stačí nám, aby nám kladl co nejméně legislativních překážek.

Obrovský potenciál fotovoltaiky může stát jednoduše odemknout – je potřeba jen fotovoltaiku dle zákona považovat za infrastrukturu, bez nutnosti umisťovat povolovacím procesem jako samostatnou stavbu. Klíče od tohoto zámku drží v ruce Ministerstvo pro místní rozvoj , které v rámci povolovacího procesu toto může uvést do praxe. 

SN: Česko výrazně zaostává za svými sousedy jako je Polsko nebo Rakousko v rozvoji fotovoltaiky (FV). Co se u nás musí změnit, abych konečně dohnali ve FV vyspělé evropské země?

Jak už je v Česku zvykem, tak opět narážíme na legislativu, byrokracii a vytváření překážek. V Rakousku běží pro občany program Milion střech, kde si stát vytyčil za cíl postavit 1 milion střešních elektráren.

Ta podpora například v podobě osvobození od daně za elektřinu vyrobenou pro vlastní spotřebu slouží jako dobrá motivace pro investici do fotovoltaických panelů. Nás nejvíce trápí především právní úprava nezastavitelných ploch v průmyslových areálech, které vždy definuje územní plán obce.

SN: Jaký je podle Vás potenciál rozvoje FVE v průmyslových areálech na jejich nezastavitelných plochách a proč by se tento potenciál měl využívat pro zelenou energii?

Česká republika má na daném území obrovský potenciál. Územní plány definují nezastavitelnou plochu v průmyslových areálech v úrovni 20 – 35 %. Jedná se tak o plochu o výměře cca 15 000 000 m² s potenciálem umístění fotovoltaických panelů.

Současný celkový instalovaný výkon FVE v ČR je 2 GW. Teoretický maximální instalovaný výkon nových FVE v průmyslových parcích by mohl být až 1,5 GW. To je ekvivalent 150 % výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín.

V praxi bude sice výkon menší, protože některé z ploch bude z důvodu nedostatečného osvitu (např. zastíněním budovami) možné využít jen částečně, ale i tak se jedná o příležitost, o kterou se Česko nemůže nechat připravit. FVE na střechách starších areálů jsou instalačně a provozně dražší a bez dotací je jejich ekonomika ne zcela ideální. My dotace ale nevidíme, jako správný nástroj.

SN: Nedávno jste dokončili instalaci jedné z největších střešních FVE v Česku, kterou bude využívat internetový gigant Amazon. Jaké máte další záměry v oblasti výstavby FVE v budoucnosti?

Moderní hala Amazonu v Kojetíně rozhodně není a nebude osamělým projektem z hlediska instalace fotovoltaických panelů na střechy hal. Instalace FVE se chystá i u haly v Panattoni Park Chomutov North pro společnost Jungheinrich, která zde bude vyrábět vysokozdvižné vozíky.

Zvýšený zájem o využití fotovoltaiky spatřujeme u našich klientů stále častěji a předpokládáme, že se to v následujících letech takřka stane jedním ze základních požadavků při realizaci našich projektů. Důvodem je dobrá návratnost FVE u nově budovaných střech a energetická bezpečnost provozu.

SN: Budete kromě výstavby FVE investovat také do akumulace či výroby zeleného vodíku, jak to nedávno oznámila společnost CTP?

Hodláme investovat do opatření, které obecně přinesou zvýšení energetické bezpečnosti a pomohou snížit našim klientům náklady na provoz budovy. Proto počítáme s investicemi do tepelných čerpadel, silnějších izolací nebo také do venkovních žaluzií, které sníží náklady během letních měsíců. Nejsme energetická společnost a chápeme všechna energetická opatření jako nedílnou součást budovy, ne jako další zdroj výdělku.