Bez dotací: Boom fotovoltaiky v Česku se přesouvá na střechy firemních objektů
Boom velkých střešních instalací
Oficiální žebříček největších firemních střešních fotovoltaických elektráren (FVE) neexistuje. Z dostupných dat z trhu je známo, že v roce 2023 vyrostla největší střešní FVE v logistickém areálu společnosti Amazon u Kojetína o výkonu necelých 4 MWp.
Podle sdělení deníku E15 vůbec největší střešní FVE v Česku chystá nošovický závod společnosti Hyundai, který vydá jen za elektřinu a plyn tři čtvrtě miliardy korun. Výkon nošovické FVE má dosáhnout téměř 8 MWp a investice do projektu má výrazně přesáhnou sto milionů.
Do velkých střešních FVE hodlá investovat také společnost Veolia, která v Česku ovládá několik tepláren. V rámci teplárenských areálů Veolia chystá několik střešních a pozemních FVE o výkonu několika desítek MWp.
Střešní rekordman
Vůbec největší střešní FVE byla v dubnu letošního roku připojena do sítě na Tachovsku. Podle sdělení deníku Hospodářské noviny (HN) se jedná se o dva samostatné projekty (každý o výkonu 4 MWp,) které se nacházejí na střechách obřích průmyslových objektů CTP v Boru. Obě elektrárny svým výkonem předčí i tu zatím největší FVE dokončenou na střeše Amazonu v Kojetíně.
Česko-nizozemská developerská společnost CTP má v Česku velké solární ambice. CTP. Do roku 2030 chce na svých halách v Česku vybudovat střešní FVE s celkovým instalovaným výkonem 250 až 300 MWp. Na rozvoj solárních elektráren loni získala od Evropské investiční banky masivní půjčku 200 milionů eur (pět miliard korun).
CTP zaplatila za dvě střešní FVE v Boru u Tachova cca 230 milionů korun. V rámci projektu CTP nečerpala žádnou dotaci. I tak firma počítá s tím, že se jí investice do nových solárů vrátí přibližně do devíti let.
„Za příznivých klimatických podmínek fotovoltaiky během dne pokryjí téměř celou spotřebu elektrické energie v CTParku Bor, který má zastavěnou plochu přibližně 620 tisíc metrů čtverečních,“ uvedl ředitel správy nemovitostí CTP CZ Martin Pirkl pro deník HN.
V roce 2021 firma spustila iniciativu CTPark Island „Off grid 2025“. Cílem je převést největší průmyslové parky v portfoliu na tzv. „ostrovní systémy. S využitím zeleného vodíku budou takto koncipované parky nejen energeticky neutrální, ale dokonce pozitivní – to znamená, že dokáží nabídnout svůj potenciál například okolní elektrické síti nebo ostatním nemovitostem CTP.
Proč soláry bez dotací?
Koncept výstavby solárů bez dotací prosazuje také další velký průmyslový developer Panattoni Czech and Slovak.
„Náš postoj rozvíjet fotovoltaiku bez dotací vychází z naší filosofie udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Na realizaci ekologických řešení nepotřebujeme od státu peníze, stačí nám, aby nám kladl co nejméně legislativních překážek,“ říká Pavel Sovička, Managing Director, společnosti Panattoni Czech and Slovak v rozhovoru pro portál www.solarninovinky.cz.
Solární zdroj energie samozřejmě nenahradí stabilní zdroje, jako jsou jaderné elektrárny, ale umožní výrobcům a uživatelům průmyslových nemovitostí snížit či podstatně omezit využívání elektřiny z distribuční sítě na chlazení a klimatizaci budov, dobíjení elektromobilů, svícení a další činnosti související s provozem.
Cílem Panattoni je otevření potenciálu nezastavěných (a dle územního plánu nezastavitelných) ploch. Dotace na střešní FVE chápeme jako určitý nástroj na snížení vyšších nákladů spojených s instalací FVE na střeše. Dotace navíc představují jen peníze vybrané z kapes daňových poplatníků.
„Náš postoj dlouhodobě vychází z naší filosofie udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. Na realizaci ekologických řešení nepotřebujeme od státu peníze, stačí nám, aby nám kladl co nejméně legislativních překážek,“ uzavírá Pavel Sovička, Managing Director, společnosti Panattoni Czech and Slovak.