Soud potrestal manažery kvůli neoprávněnému udělení licence pro elektrárnu Čekanice

Olomoucký vrchní soud minulý týden snížil o rok na čtyři roky vězení tresty někdejším jednatelům společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Liboru Kičmerovi a Oldřichu Kožušníkovi v kauze podvodu  při neoprávněném udělení licence solární elektrárně Čekanice. Oba dostali také vysoké peněžité tresty a zákaz činnosti. Informoval o tom deník Právo.

 

Zdroj: Wikipedia

Zdroj: Wikipedia

Sporná licence

V pololetní zprávě za rok 2019 investiční fond ČEZ OZ informoval, že ERÚ obnovil řízení o udělení licence pro fotovoltaický park u Čekanic, jehož výsledkem může být zánik licence. Fond proto vytvořil opravnou položku na celou hodnotu elektrárny – tedy ve výši 387 milionů korun.

Tuto solární elektrárnu ČEZ odkoupil hotové od původního developera v roce 2009. Kvůli problémům s připojením elektrárny do sítě ČEZ OZE uzavřený investiční fond, který elektrárny vlastní již v roce 2017 vytvořil finanční rezervu ve výši 118,8 milionu korun.

V roce 2017 podal státní zástupce obžalobu na dva bývalé manažery polostátní společnosti ČEZ a revizního technika v souvislosti se solární elektrárnou Čekanice nedaleko Tábora. Obvinění muži měli dopustit podvodu, když v roce 2009 označili elektrárnu za dokončenou i když ještě nebyla schopná provozu. Stát tím podle žalobců měli připravit o 270 milionů korun. Na vyšetřování kauzy se podíleli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Zmírnění trestu

Licenci elektrárna Čekanice získala na sklonku roku 2009. Oba muži byli původně obžaloby zproštěni, jejich případ však loni v dubnu vrátil odvolací soud zpět krajskému soudu, který je poté uznal vinnými.

Mužům původně hrozilo za podvod pět až deset let vězení, soud jim trest snížil pod hranici trestní sazby s ohledem na dobu, která od spáchání trestné činnosti uplynula. Podle soudu je však vina obžalovaných prokázána. „Obžalovaní byli ve vedoucích pozicích, byli přímo odpovědni za výstavbu fotovoltaické elektrárny Čekanice, která byla ve své době druhou největší fotovoltaickou elektrárnou patřící do skupiny ČEZ,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Kromě čtyřletého trestu byl Kičmerovi uložen také peněžitý trest 800.000 korun a pětiletý zákaz činnosti výkonu funkce statutárního orgánu. Kožušníkovi soud udělil navíc peněžitý trest 1,5 milionu korun a rovněž pětiletý zákaz činnosti.

Oba muži vinu znovu popřeli, uvedli, že nemohli vědět, že elektrárna není dostavěná a že nebyli informováni o průběhu každé stavby. Podle obhájců neměli ani žádnou motivaci.

„Pohybujeme se na tenké hranici mezi nedbalostí a mezi úmyslem. Soud se může domnívat, že jako jednatelé a odpovědné osoby měli podstatně více možností a měli si tyto informace ověřit. Toto je fakt a můj klient se k tomu hlásí. Nebylo však jednáno s úmyslem páchat podvod. Žádný důkaz o tom, že by jednali úmyslně, není,“ uvedl Kičmerův obhájce.

Obhajoba tako poukázala na délku trestního řízení a bezúhonnost obou mužů. „Naše konání rozhodně nebylo vedeno se zištnými úmysly. Kdybychom se dozvěděli od podřízených, že je jakýkoliv problém, tak bychom licenční řízení zastavili,“ uvedl Kožušník.

Podle soudu však obžalovaní věděli o rizicích nepřipojení elektrárny do konce roku 2009 a pravidelně se účastnili porad se svými podřízenými týkajících se její výstavby. „Byli proto minimálně srozuměni, že fotovoltaická elektrárna Čekanice nebyla do konce roku 2009 postavená, není schopna bezpečného provozu a že podklady k vydání licence jsou nepravdivé,“ doplnil mluvčí soudu.

stahni