Solek získal další miliardy na výstavbu nových solárních elektráren v Chile

Česká fotovoltaická skupina Solek získala výraznou finanční injekci pro rozvoj svého solárního byznysu v Chile. Skupina prostřednictvím své dcery Solek Holding získala od francouzské investiční banky Natixis sto milionů dolarů (2,5 miliardy korun). Ty plánuje využít na výstavbu a následnou správu solárních elektráren o instalovaném výkonu 125 MW v Chile.

Zdroj: Solek Holding

Zdroj: Solek Holding

 

Rostoucí poptávka

 

Podle sdělení společnosti Solek firma od investiční banky Natixis získala první tranši seniorního dluhového financování o celkovém objemu 100 milionů USD. Solek plánuje využití těchto finančních zdrojů k další výstavbě a následné správě portfolia solárních elektráren v Chile o celkovém objemu 125 MW. Investice budou realizovány v rámci dlouhodobého programu stabilizovaných cen pro menší obnovitelné zdroje (tzv. PMGD a PMG programu).

 

„Abychom uspokojili dynamicky rostoucí poptávku po dodávkách fotovoltaických elektráren, navyšujeme financování našich projektů v Chile,“ uvedl k dohodě Zdeněk Sobotka, zakladatel skupiny Solek.

 

„Postavené a připojené elektrárny budeme prodávat jen zčásti, část portfolia zůstane ve vlastnictví skupiny Solek. Této strategii nahrává i aktuální situace ve světě. Většina investic podléhá vysoké volatilitě na trzích, zatímco efektivní čisté zdroje elektřiny představují pro investory určitou stabilní kotvu,“ doplnil Sobotka.

 

Natixis je silný zkušený partner, který již financuje řadu projektů v Chile, mimo jiné také investice solární skupiny Reden, která nedávno od skupiny Solek odkoupila již vybudovanou a připojenou elektrárnu Santa Laura.

 

Další expanze na chilském trhu

 

Ambicí společnosti Solek je na chilském fotovoltaickém trhu postupně postavit až 250 MW nových fotovoltaických elektráren. Vloni firma v Chile postavila elektrárny o výkonu 26 MW, které získali investoři z Kanady a USA.

 

Další projekty se nacházejí ve výstavbě a dokončeny budou začátkem letošního roku,“ uvedl  Sobotka. „Kromě kanadských a amerických finančníků ale myslíme i na české zájemce o zelené investice. Ti se s námi mohou podílet na investicích do dalších nejméně 100 MW elektráren v rámci tohoto balíku chilských projektů, a to formou fondu kvalifikovaných investorů Solek SICAV“.

 

Chilské portfolio Solek se skládá z jednotlivých elektráren o velikosti 3 až 10,66 MWp DC v rámci programu Pequeños Medios de Generación Distribuida (malé výrobny obnovitelné energie), který je založen na menších zdrojích o velikosti do 10,66 MW.

 

Skupina považuje chilský trh za perspektivní mimo jiné proto, že tamní vláda ve svém programu Energy 2050 chce už v roce 2035 vyrábět šedesát procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů.

 

Od svého založení v roce 2010 realizovala skupina Solek více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren (Česko, Slovensko, Rumunsko a Chile) o celkovém instalovaném výkonu přes 36 MW. Skupina disponuje rozsáhlými zkušenostmi jak s developmentem a EPC (kompletní realizací) solárních elektráren, tak jejich údržbou a správou.