SOLEK expanduje na solárním trhu v Chile a v zemích jižní Evropy

Celkový kladný výsledek hospodaření české energetické společnosti SOLEK HOLDING SE v loňském roce dosáhl 69 milionů korun a výnosy byly téměř 649 milionů korun. Ke konci roku 2020 společnost jen v Chile disponuje elektrárnami o objemu 100 MW. V příštím roce se chce SOLEK zaměřit vedle Latinské Ameriky také na státy jižní Evropy.

Zdroj: Solek

Klíčový rok

„Rok 2020 se asi každému z nás zapíše do paměti jako vybočující z řady let předchozích. Jsem proto nesmírně rád, že kombinace našich zkušeností s prací na dálku a lokální situace na našich stavbách v Chile, podpořená spolehlivostí našich partnerů, vedla k tomu, že minulý rok byl pro skupinu SOLEK nejúspěšnějším v historii,“ komentoval výsledky zakladatele a CEO energetické skupiny SOLEK Zdeněk Sobotka.

Energetická skupina SOLEK HOLDING SE, která se zabývá projektováním, výstavbou a provozem či prodejem solárních elektráren od konce roku 2010, po více než deseti letech svého působení především na zahraničních trzích vykazuje dynamický růst. Toto se projevuje nejen v hlavních ekonomických ukazatelích, ale třeba také zvyšujícím se počtem zaměstnanců – celkem SOLEK zaměstnává více než 210 lidí o patnácti různých národnostech, z čehož více než polovina působí právě v Chile.

„Důvěra v to, že má naše práce smysl, a že přispíváme v pokrok a lepší budoucnost, nám pomohla projít obdobím přípravných fází, až tam, kde jsme právě nyní. V posledním roce se nám podařilo dokončit větší množství projektů, které byly ve výstavbě, máme silnou pozici v rámci celého řetězce služeb, a to nejen v rámci Latinské Ameriky. Do budoucna plánujeme vstup také do zemí jižní Evropy,“ řekl Sobotka.

Dynamický růst

Letos v červenci skupina SOLEK odstartovala na Kypru svůj první projekt a plánuje zde desítky dalších. Mezi nové trhy by pak mohlo patřit také Maďarsko, Řecko nebo Francie, kam již společnost umístila svůj tým, který v místech aktivně působí. Nadále ale platí, že téměř 90 % výkonu skupiny SOLEK tvoří elektrárny v Chile, zbylých 10 % připadá na Rumunsko, Česko nebo Slovensko.

Jen během prvního pololetí roku 2021 skupina připojila 98 MW solárních elektráren a celkem 360 MW je ve výstavbě nebo pokročilé fázi příprav. Společnost SOLEK tak má úspěšně nakročeno k dosažení cíle 500 MW celkového instalovaného výkonu do dvou let. A to i díky uzavření spolupráce s francouzskou investiční bankou Natixis, která letos na jaře společnosti poskytla 85 milionů dolarů (v přepočtu 1,8 miliardy korun) na elektrárny v Chile o výkonu 110 MW.

Firma vidí svou budoucnost nejen v solární energetice, ale zajímá se také o další příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů. Věří v budoucí propojení fotovoltaiky s bateriovými úložišti nebo výrobou vodíku.