SolarEdge otevřel novou továrnu na výrobu bateriových článků s kapacitou 2 GWh ročně
Důraz na udržitelnost a inovace
Továrna Sella 2 v Jižní Koreji byla postavena s ohledem na udržitelnost všech procesů. Zavádí se zde inovativní a špičkové technologie, které umožňují opětovně využít přibližně 50 % vybíjené elektřiny v cyklech nabíjení/vybíjení baterií.
V továrně se zavádí recyklace materiálů, jako je rozpouštědlo NMP používané při výrobě elektrod. Součástí továrny je také střešní fotovoltaický systém obsahující komponenty SolarEdge, jenž bude továrnu zásobovat obnovitelnou energii.
Jedná se již o druhou továrnu na bateriové články, kterou společnostSolarEdge vybudovala během několika posledních let v Jižní Koreji. Nová továrna byly pojmenována po zakladateli společnosti a jejím prvním CEO Guy Sellovi, který tragicky zahynul v roce 2019. Výstavba továrny započala v roce 2020 a její dokončení trvala necelých 14 měsíců.
V nové továrně se budou zejména vyrábět bateriové články pro různé trhy, například pro rezidenční a komerční aplikace, pro velkokapacitní akumulaci, e-mobilitu a také pro záložní zdroje (UPS).
Rostoucí poptávka po bateriích
Bateriová úložiště (BESS) jsou stále populárnější a důležitější prvek moderní energetiky. Trh BESS by podle odhadů analytiků agentury Bloomberg mohl do konce roku 2025 dosáhnout ročního obratu více než 26 miliard dolarů. Za očekávaným růstem trhu BESS lze považovat faktory jako je technologický pokrok, snahy o modernizaci sítí, rostoucí trh elektromobility, národní cíle v oblasti snížení emisí uhlíku a také vládní pobídky.
Vzhledem k rostoucí poptávce po výrobě energie z OZE a jejich interminentní (přerušované) povaze (solární energie se vyrábí pouze během dne), umožňují BESS podporovat dodávku čisté energie po dobu 24 hodin denně. Budoucí model decentralizované výroby energie závisí na majitelích domácích solárních elektráren a úložišť, díky nimž mohou energetické společnosti využívat distribuované fotovoltaické systémy v rámci tzv. „virtuální elektrárny“ k efektivnějšímu uspokojování poptávky.
V tomto scénáři se majitelé fotovoltaických a bateriových systémů mohou stát „prosumery“ (výrobci + spotřebitelé) tím, že dostanou kompenzaci za to, že pomáhají napájet síť energií vyrobenou z jejich fotovoltaických systémů na bázi komponentů od společnosti SolarEdge.